Nieodpłatne świadczenia przekazane pracownikom a VAT
Prawo do odliczenia VAT
Podatnicy mogą odliczyć VAT od nabytych towarów i usług w takim zakresie, w jakim te towary/usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Jeśli zatem podatnik (pracodawca) ponosi różnego rodzaju wydatki mające na celu integrację załogi, poprawę atmosfery w pracy, związanie pracowników z pracodawcą, zmotywowanie ich do jak najwydajniejszej pracy, itp., to może on odliczyć VAT z faktury dokumentującej te wydatki. Jeśli jednak, realizując ww. cel, podatnik dokona zakupu usług noclegowych czy gastronomicznych, to od zakupu tego nie będzie on mógł odliczyć VAT, ze względu na ustawowy zakaz (zob. art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Gdyby jednak usługi te stanowiły usługę pomocniczą w stosunku do nabytej przez podatnika usługi np. organizacji imprezy integracyjnej dla pracowników, stanowiąc jej część składową, to podatnikowi przysługiwałoby prawo do odliczenia VAT (na zasadach ogólnych) od całej wartości usługi, w tym także w części "przypadającej" na usługę gastronomiczną czy hotelową.
Jeśli natomiast podatnik (pracodawca) poniesie wydatki na zakup gratisów dla pracowników, które będą miały charakter osobisty, to generalnie nie będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia VAT.
Obowiązek wykazania VAT należnego
• "Przekazanie" pracownikowi usługi
Za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu VAT, uznaje się również nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste pracowników podatnika (w tym byłych pracowników) oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. Tak wynika z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.
W przepisie tym nie uzależniono obowiązku wykazania VAT należnego od tego, czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT od zakupu usługi "przekazanej" nieodpłatnie pracownikowi. Niemniej jednak ostatnio organy podatkowe uznają, że jeśli podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia usługi (czyli gdy usługa została nabyta na cele osobiste pracowników i nie miała związku z działalnością gospodarczą podatnika), to jej "przekazanie" pracownikowi nie podlega opodatkowaniu VAT.
Pisaliśmy o tym w Biuletynie Informacyjnym nr 35 z 10.12.2018 r. na str. 28-29 |
Obowiązek wykazania VAT należnego nie wystąpi także wówczas, gdy wprawdzie od zakupu usługi przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia VAT, ale jej nieodpłatne "przekazanie" jest związane z działalnością gospodarczą podatnika. Dotyczy to np. usługi zorganizowania spotkania (lunchu) integracyjnego pracowników, którego celem jest poprawa atmosfery pracy, zintegrowanie pracowników, wzmocnienie więzi z pracodawcą, co może przełożyć się na zwiększenie obrotu pracodawcy. Zorganizowanie takiego spotkania służy bowiem przede wszystkim celom pracodawcy, tj. jego działalności gospodarczej.
• Przekazanie pracownikowi towaru
W sytuacji, gdy podatnik przekazuje nieodpłatnie towary należące do jego przedsiębiorstwa, m.in. na cele osobiste pracowników, w tym byłych pracowników, to jest on zobowiązany wykazać z tego tytułu VAT należny - jeżeli przysługiwało mu (w całości lub w części) prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia (importu lub wytworzenia) tych towarów lub ich części składowych (obowiązek wykazania VAT nie dotyczy przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika - ta sytuacja jednak z reguły nie występuje przy przekazaniu towaru pracownikowi).
Można zatem przyjąć, że jeśli podatnik nie odliczy VAT od zakupu towarów, które zamierza przekazać nieodpłatnie pracownikom, uznając, że zakup ten nie wykazuje związku z czynnościami opodatkowanymi, to nie wykazuje VAT należnego z tytułu przekazania tych towarów pracownikom.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.ZFSS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|