Wydatki na imprezę okolicznościową a koszty uzyskania przychodów
Wydatki dotyczące udziału pracowników w firmowej imprezie (np. jubileuszowej), sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy, nie zostały wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP i odpowiednio art. 23 ust. 1 ustawy o PDOF. Mogą one zatem stanowić koszt podatkowy, jeśli zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Tak naszym zdaniem będzie, gdy celem organizacji imprezy dla pracowników jest integracja załogi, poprawa atmosfery w pracy, poprawa komunikacji między pracownikami oraz zacieśnienie więzi z pracodawcą. Tak też uważają organy podatkowe, czego przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 października 2017 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.77.2017.1.MG. W interpretacji tej organ podatkowy uznał, że kosztem podatkowym mogą być także wydatki na organizację imprezy integracyjnej w części przypadającej na osoby towarzyszące pracownikom, zarówno członkowie rodzin, jak i osoby niebędące członkami rodzin pracowników. Według organu podatkowego:
"(...) wydatki na organizację jubileuszu przypadające na pracowników i osoby im towarzyszące mogą stanowić koszty uzyskania przychodów (...), gdyż, jak wskazał Wnioskodawca, wydatki te mają na celu poprawę osiąganych przez Wnioskodawcę wyników gospodarczo-ekonomicznych, zarówno dzięki wzrostowi zaangażowania w wykonywaną pracę wśród pracowników, a także poprzez pogłębienie współpracy z kontrahentami dzięki zastosowanym działaniom marketingowym. Niewątpliwie spotkania pracowników poza miejscem pracy w oderwaniu od codziennych problemów firmowych w towarzystwie bliskich im osób sprzyjają polepszeniu komunikacji, umocnieniu więzi z pracodawcą oraz mają wpływ na integrację zespołu. Udział osób towarzyszących w imprezie firmowej ma wpływ na wytworzenie bardziej swobodnej atmosfery i zadowolenia pracowników oraz buduje w nich poczucie akceptacji przyjętych wartości społecznych, co z kolei wpływa na większą motywację do pracy oraz głębszą i silniejszą integrację zespołu. (...)"
Również w innych interpretacjach organów podatkowych (np. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 stycznia 2017 r., nr 2461-IBPB-1-2.4510.1004.2016.1.BD) wyrażono pogląd, że wydatki związane z udziałem w imprezie firmowej członków rodziny pracownika stanowią koszty podatkowe.
UWAGA! Jeśli przebywanie pracowników ze sobą czy konsumpcja są celem samym w sobie, to - zdaniem organów podatkowych - nie można uznać, że wydatki poniesione na organizację imprezy firmowej stanowią koszty uzyskania przychodów (ze względu na brak związku z przychodami pracodawcy). Tak wynika np. z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 28 września 2017 r., nr 0112-KDIL3-3.4010.26.2017.2.MM.
Zwróćmy także uwagę, że Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 1 września 2017 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.127.2017.1 uznał, że wydatki na alkohol, podawany podczas spotkań działowych, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów pracodawcy. Zdaniem organu podatkowego, nie można jednoznacznie powiązać wydatku na alkohol z celem spotkań, jakim jest zwiększenie poziomu motywacji do pracy czy integracja.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.ZFSS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|