Uregulowania Kodeksu pracy
Zgodnie z generalną zasadą wynikająca z art. 2379 Kodeksu pracy, pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy.
Pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe, oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie.
Jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika. Przy czym nie można powierzyć pracownikowi prania odzieży roboczej, która uległa skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi (art. 23710 § 2 K.p.).
Przepisy prawa pracy nie określają natomiast, w jaki sposób pracodawca ustala wysokość kosztów poniesionych na pranie ww. odzieży. Może więc tego dokonać w dowolny sposób, np. w oparciu o rynkowe ceny prania odzieży w pralni, jednak w taki sposób, aby ustalona wartość odzwierciedlała wysokość kosztów poniesionych przez pracownika.
Zamiast ekwiwalentu pieniężnego pracodawca może wypłacać ryczałt. Przepisy Kodeksu pracy nie wykluczają jednoznacznie takiej możliwości. Należy jednak zwrócić uwagę, że świadczenia te różnią się od siebie i ich wypłata może powodować różne skutki w rozliczeniu podatkowo-składkowym. O ile zasadniczo ekwiwalent pieniężny powinien odpowiadać wartości innej rzeczy, to z kolei ryczałt stanowi kwotę o ustalonej z góry wysokości, przeznaczoną na określone wydatki.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.ZFSS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|