Wydatki na relaksacyjne świadczenia dla pracowników a koszty uzyskania przychodu
Zgodnie z zasadą ogólną, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP i odpowiednio art. 23 ust. 1 ustawy o PDOF.
Odnosząc się do kwestii ujmowania w kosztach uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na świadczenia dla pracowników, warto przytoczyć interpretację indywidualną Dyrektora KIS z 9 lutego 2018 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.304.2017.1.SO, w której organ podatkowy stwierdził:
"(...) świadczenia na rzecz pracowników - co do zasady - są kosztem uzyskania przychodów pracodawcy, niezależnie od tego, czy podstawą ich wypłaty jest Kodeks pracy, wydane na jego podstawie przepisy wykonawcze, układ zbiorowy pracy, czy też regulamin pracy, chyba że przepisy w sposób wyraźny taką możliwość ograniczają lub wyłączają.
Nie można kwestionować racjonalności ani celowości kosztów ponoszonych przez pracodawcę na rzecz pracowników, gdyż powszechnie uznaje się, że wydatki takie wpływają na większą motywację pracowników oraz atrakcyjność oferty zatrudnienia, co przekłada się na zwiększenie przychodów pracodawcy. (...)"
A zatem, jeśli pracodawca ponosi (ze środków obrotowych) wydatki na dodatkowe (pozapłacowe) świadczenia dla pracowników, mające na celu zmotywowanie ich do jak najwydajniejszej pracy, związanie ich z firmą pracodawcy, ograniczenie absencji pracowniczej, zapewnienie jak najbardziej komfortowych warunków pracy itp., to generalnie nie ma przeszkód, aby wydatki te pracodawca zaliczył do kosztów uzyskania przychodów. Wykazują one bowiem związek (z reguły pośredni) z przychodami pracodawcy i nie zostały wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP i odpowiednio art. 23 ust. 1 ustawy o PDOF (pomijamy tu wydatki pracodawcy na działalność socjalną).
Dodatkowymi (pozapłacowymi) świadczeniami dla pracowników może być np. umożliwienie im korzystania na terenie zakładu z firmowej siłowni/sauny/gabinetu do masażu, zajęć antystresowych, relaksacyjnych, itp. Z interpretacji indywidualnych organów podatkowych wynika, że ponoszone przez pracodawców na ww. cele wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
• Siłownia dla pracowników
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 25 października 2017 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.314.2017.1.MBD uznał, że wydatki na organizację siłowni dla pracowników mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy. W sprawie będącej przedmiotem tej interpretacji spółka poniosła wydatki (ze środków obrotowych) na zorganizowanie w firmie siłowni dla pracowników, tj. na przystosowanie pomieszczeń do tej funkcji (np. malowanie, montaż oświetlenia, itp.) i wyposażenie ich w odpowiedni sprzęt do ćwiczeń (np. maszyny treningowe, hantle, maty). Ponadto spółka poniosła wydatki na trenera personalnego, który przeprowadzał wstępne szkolenia z obsługi sprzętu dla nowych użytkowników siłowni (ze względu na przepisy bhp). Jak wskazała spółka, zorganizowanie ww. siłowni zwiększa przywiązanie pracowników do pracodawcy oraz umożliwia pozyskanie nowych członków załogi (organizacja siłowni dla pracowników w zakładzie pracy pozytywnie wyróżnia spółkę na lokalnym rynku pracy), sprzyja integracji pracowników, wpływa pozytywnie na komunikację wewnątrz firmy i przekłada się na zwiększenie efektywności i jakości pracy. Korzystanie z siłowni wpływa również pozytywnie na zdrowie pracowników, a w konsekwencji na ograniczenie ich absencji. Odnosząc się do tej sytuacji, Dyrektor KIS uznał, że:
"(...) wydatki poniesione na zorganizowanie siłowni dla pracowników Spółki stanowią/będą stanowiły dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 updop. (...)"
Podobnie wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 13 kwietnia 2017 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.15.2017.1.IF. W interpretacji tej organ podatkowy przyznał spółce rację, że wydatki na urządzenie i wyposażenie siłowni oraz na jej bieżące utrzymanie (w tym czynsz najmu, media, koszt opiekuna/trenera dla pracowników) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy, przy czym część z tych kosztów będą stanowiły odpisy amortyzacyjne od składników majątku (urządzeń do ćwiczeń) zakwalifikowanych jako środki trwałe.
• Urządzenie/wyposażenie/utrzymanie sauny/pokoju relaksacyjnego
Również wydatki poniesione na urządzenie i wyposażenie sauny dla pracowników oraz na jej bieżące utrzymanie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy. Tak uznał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 4 sierpnia 2017 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.208.2017.1.AM. Organ podatkowy odnosił się do sytuacji, w której spółka prowadząca działalność informatyczną, wdrożyła dla pracowników szereg programów, mających na celu ich aktywizację fizyczną, obniżenie poziomu stresu, zachowanie dobrego stanu zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. W tym celu m.in. udostępniono pracownikom w siedzibie spółki saunę wraz z wyposażeniem. Miało się to przekładać na lepszą wydajność pracowników w pracy, zmniejszoną podatność na wszelkiego rodzaju choroby oraz stres.
Z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 7 kwietnia 2017 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.13.2017.1.IF wynika, że do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy mogą być zaliczone również wydatki na urządzenie i utrzymanie pokoju relaksacyjnego (muzycznego) dla pracowników, jako tzw. koszty pośrednie lub poprzez odpisy amortyzacyjne (jeśli składniki majątku stanowią środki trwałe).
• Witaminy i suplementy diety dla pracowników
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 11 grudnia 2017 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.320.2017.2.IF uznał, że pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup dla swoich pracowników witamin i suplementów diety oraz dietetycznych środków specjalnego przeznaczenia medycznego takich jak: witamina D, witamina C, magnez, luteina. W przedstawionym w ww. interpretacji stanie faktycznym wskazano, że dostęp do codziennych dawek witamin ma wpłynąć na zdrowie i samopoczucie pracowników, ich odporność, łagodzić efekty stresu oraz eliminować zmęczenie oczu podczas pracy przy komputerze. W konsekwencji miałoby to poprawić efektywność pracowników oraz zmniejszyć liczbę zwolnień chorobowych.
Podsumowując:
W świetle aktualnego stanowiska organów podatkowych, jeśli pracodawca ponosi wydatki na dodatkowe świadczenia dla pracowników, w związku z dbałością o ich dobrą kondycję fizyczną czy psychiczną, w celu integracji pracowników między sobą i z pracodawcą, itp. (co ma się przyczynić do zwiększenia efektywności pracy pracowników, a w efekcie do zwiększenia przychodu pracodawcy), wydatki te mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.ZFSS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|