Zakup nieruchomości przed formalną rejestracją na VAT
Podatnik nabył w czerwcu 2018 r. wraz z żoną lokal użytkowy (apartament) z przeznaczeniem na wynajem. Przedmiotowy zakup został potwierdzony fakturą wystawioną, w tym samym miesiącu, na oboje małżonków. Następnie, w sierpniu 2018 r. podatnik dokonał rejestracji dla celów VAT. Czy podatnik ma możliwość skorzystania z prawa do odliczenia VAT z wystawionej faktury, niezawierającej NIP podatnika, dokumentującej nabycie nieruchomości przed dniem rejestracji dla celów VAT, poprzez złożenie korekty deklaracji VAT-7 za sierpień 2018 r.?
"(...) Ustawa nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki, iż zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżących (lub przyszłych) czynności opodatkowanych (oraz ewentualnie spełniać inne warunki określone w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług). Niemniej ustawodawca narzucił podatnikom obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny, a zatem podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej niż w momencie otrzymania faktury, lecz, aby uprawnienie to zrealizować, musi posiadać status podatnika VAT czynnego w momencie realizacji uprawnienia.
(...) Podstawę do odliczenia podatku naliczonego stanowi dokument w postaci faktury wystawionej na nabywcę towaru przez podatnika podatku od towarów i usług.
(...) Należy zauważyć, że chociaż faktura powinna zawierać dane dotyczące nabywcy wymienione w art. 106e ustawy (o VAT - przyp. red.), to jednak niewskazanie niektórych z tych informacji nie wyklucza możliwość jego identyfikacji na podstawie pozostałych danych zawartych na fakturze.
Brak (...) NIP przy jednoczesnym prawidłowym wskazaniu pozostałych danych podmiotu będącego nabywcą jest wadą techniczną, niewyłączającą możliwości zweryfikowania dokonania zdarzenia gospodarczego i prawidłowego określenia nabywcy towaru, a jednocześnie pozostającą bez znaczenia dla wysokości zobowiązania podatkowego.
Niemniej jednak opisany błąd winien być skorygowany w ten sposób, aby faktura odzwierciedlała faktycznie dokonaną transakcję pomiędzy podmiotami gospodarczymi prawidłowo oznaczonymi zgodnie z przepisami ustawy.
(...) Mając na uwadze powołane przepisy prawa w kontekście przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego należy zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że po dokonaniu rejestracji dla celów podatku VAT, będzie przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego z wystawionej na obojga małżonków przed dniem rejestracji dla celów podatku od towarów i usług faktury, w sytuacji gdy przedmiotowy lokal będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych. Brak umieszczenia na fakturze (...) NIP nie stanowi przesłanki negatywnej pozbawiającej prawa do odliczenia podatku.
Nie można natomiast zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że prawo to będzie przysługiwało, w drodze korekty deklaracji za (...) sierpień 2018 r.
Skoro Wnioskodawca nie rozliczył pierwotnie podatku w złożonej deklaracji za (...) sierpień 2018 r., to zgodnie z literalnym brzmieniem art. 86 ust. 13 ustawy, może obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie odliczenia za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, czyli - w okolicznościach niniejszej sprawy - w deklaracji podatkowej za (...) czerwiec 2018 r. (miesiąc nabycia lokalu i otrzymania faktury). (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 marca 2019 r., nr 0115-KDIT1-1.4012.51.2019.2.RH)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|