Wspólny lokal małżeński w działalności gospodarczej
Jesteśmy małżeństwem od kilku lat. Obecnie zamierzamy kupić lokal mieszkalny z zamiarem przeznaczenia go w całości na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej przez męża (zasady ogólne, księga podatkowa). Czy z racji zakresu używania tego lokalu mąż może go wprowadzić do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także amortyzować, pomimo że jest on przedmiotem naszej współwłasności?
Przynależność składnika do wspólnego majątku małżonków nie stanowi przeszkody w uznaniu go za środek trwały i poddaniu amortyzacji w działalności jednego z nich, o ile tylko spełnia kryteria do takiej kwalifikacji wskazane w art. 22a ust. 1 ustawy o pdof.
Za środki trwałe uznaje się nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. budowle i budynki, w tym także lokale będące odrębną własnością, stanowiące własność lub współwłasność podatnika. Przewidywany okres ich używania musi być dłuższy niż rok i podatnik powinien je wykorzystywać na potrzeby związane ze swoją działalnością gospodarczą bądź też oddać do używania podmiotom trzecim na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu. Składnik majątku zakwalifikowany jako środek trwały powinien ponadto zostać wpisany do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Aby jednak taki składnik majątku stał się środkiem trwałym jednego z nich, niezbędne jest prawidłowe ustalenie jego wartości początkowej. Wartość ta stanowi bowiem podstawę do naliczania odpisów amortyzacyjnych, którymi podatnik będzie obciążał koszty podatkowe. Sposób jej ustalania w przypadku składnika stanowiącego współwłasność określa art. 22g ust. 11 ustawy o pdof. Wynika z niego, że generalnie ustala się ją w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika. Jednocześnie zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że wykorzystują oni składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.
Wobec powyższego, gdy tylko jeden z małżonków (w przypadku opisanym przez Czytelników jest nim mąż) wykorzystuje na potrzeby swojej firmy składnik, który należy do wspólnego majątku małżeńskiego, może go amortyzować od pełnej wartości początkowej. Jednak możliwe jest to wyłącznie wówczas, gdy składnik w całości używany jest na potrzeby tej działalności gospodarczej.
Wskaźniki przydatne w rozliczeniach podatku dochodowego dostępne są w serwisie www.wskazniki.gofin.pl.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|