Zasady funkcjonowania rachunku VAT
Jestem podatnikiem zwolnionym przedmiotowo z VAT (wykonuję wyłącznie czynności zwolnione z VAT). Czy bank dla mojego rachunku bankowego utworzył również rachunek VAT? |
Rachunek VAT zostaje otwarty przez bank lub SKOK dla posiadacza rachunku rozliczeniowego niezależnie od statusu przedsiębiorcy. Zatem nawet jeżeli posiadaczem rachunku rozliczeniowego jest podatnik zwolniony przedmiotowo z VAT, do jego rachunku - zostaje otwarty rachunek VAT.
Otwarcie rachunku VAT nie wymaga zawarcia odrębnej umowy i jest wolne od dodatkowych prowizji i opłat dla banku.
Posiadam w jednym banku trzy rachunki rozliczeniowe dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Czy bank dla każdego z tych rachunków osobno otwiera rachunek VAT? |
Zasadą jest, że dla rachunków rozliczeniowych prowadzonych dla tego samego posiadacza, bank będzie prowadził jeden rachunek VAT, niezależnie od tego, ile prowadzi dla tego posiadacza rachunków rozliczeniowych. W przypadku posiadania w jednym banku więcej niż jednego rachunku rozliczeniowego, jest możliwe, żeby bank prowadził więcej niż jeden rachunek VAT, jednak posiadacz tych rachunków będzie musiał złożyć stosowny wniosek w tej sprawie.
Podobne zasady dotyczą rachunków imiennych członka spółdzielczej kasy oszczędniościowo-kredytowej prowadzonych dla tego członka w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Również w tym przypadku prowadzenie więcej niż jednego rachunku VAT będzie możliwe na wniosek posiadacza rachunków.
Czy w związku z wejściem w życie przepisów o podzielonej płatności mam obowiązek złożenia w urzędzie skarbowym formularza NIP-8 informującego o numerze rachunku VAT, czy też rachunek ten należy potraktować jako pomocniczy do rachunku rozliczeniowego? |
Przedsiębiorcy mają obowiązek poinformować administrację skarbową o otwarciu i zamknięciu każdego rachunku bankowego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Podmioty podlegające wpisowi do KRS informują o swoich rachunkach bankowych składając do urzędu skarbowego właściwego w sprawach ewidencji podatników i płatników formularz NIP-8. Formularz ten można przekazać w formie papierowej lub elektronicznej. Formularz papierowy należy złożyć w siedzibie urzędu skarbowego lub przesłać na jego adres. E-zgłoszenie można przekazać wypełniając interaktywny druk dostępny na Portalu Podatkowym lub korzystając z programu komercyjnego przystosowanego do przesyłania dokumentów do systemu e-Deklaracje. Podpisuje je - kwalifikowanym podpisem elektronicznym - uprawniona osoba posiadająca pełnomocnictwo UPL-1.
Zgłoszenie aktualizacyjne w zakresie wykazu rachunków bankowych należy złożyć w ciągu 7 dni od dnia zmiany danych.
Zdaniem redakcji, podatnicy nie mają obowiązku złożenia formularza NIP-8 informującego o otwarciu rachunku VAT. Skoro bowiem rachunek VAT nie jest samoistnie działającym rachunkiem bankowym, a jedynie rachunkiem otwartym dla rachunku rozliczeniowego podatnika, to nawet z praktycznego punktu widzenia, nie ma potrzeby informowania organu podatkowego o jego otwarciu. Otwarcie to następuje automatycznie w odniesieniu do rachunków rozliczeniowych przedsiębiorców i nie wymaga zawarcia odrębnej umowy.
Dla organu podatkowego oczywistym jest zatem fakt, że podatnik, który posiada rachunek rozliczeniowy w banku lub SKOK-u ma od 1 lipca 2018 r. otwarty rachunek VAT.
Czy mogę mojemu kontrahentowi przelać kwotę podatku z otrzymanej od niego faktury bezpośrednio na jego rachunek VAT? Czy na fakturze tej musi wskazać mi numer rachunku VAT? |
Numer rachunku VAT, jaki zostaje nadany przedsiębiorcy w związku z jego utworzeniem przez bank, jest numerem wyłącznie do wiadomości tego przedsiębiorcy. Nie podaje on tego numeru na wystawianych fakturach, ponieważ nie ma możliwości, aby kontrahent dokonał przelewu jakiejkolwiek kwoty bezpośrednio na rachunek VAT. Przelewy przy zastosowaniu mechanizmu split payment dokonywane są na rachunek rozliczeniowy przedsiębiorcy, a to bank, na podstawie komunikatu przelewu dokonuje odpowiedniego "zaliczenia" wskazanej w tym komunikacie kwoty na rachunek VAT podatnika.
Kontrahent podatnika, który zamierza dokonać płatności przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności nie przelewa zatem żadnej kwoty na rachunek VAT podatnika.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|