Wewnątrzwspólnotowe nabycie paliw silnikowych
Podatnik nabywa paliwa silnikowe od kontrahenta z Niemiec. Podatek VAT wpłaca płatnikowi podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Czy w tym przypadku jest możliwe zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności? |
Zgodnie z art. 8 Ordynacji podatkowej płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Płatnikowi przysługuje z tego tytułu zryczałtowane wynagrodzenie. Jednocześnie płatnik nie ponosi odpowiedzialności podatkowej, jeżeli podatek nie został pobrany z winy podatnika.
Płatnikiem podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych jest odpowiednio zarejestrowany odbiorca lub podmiot prowadzący skład podatkowy, dokonujący na rzecz podmiotu, o którym mowa w art. 48 ust. 9 lub art. 59 ust. 8 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1114 ze zm.), wewnątrzwspólnotowego nabycia w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym (art. 17a ustawy o VAT). Podmiotem prowadzącym skład podatkowy, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku akcyzowym, jest podmiot, któremu wydano zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego. Natomiast zarejestrowanym odbiorcą jest podmiot, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 13 tej ustawy, któremu wydano zezwolenie na nabywanie wewnątrzwspólnotowe albo na jednorazowe nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych wysłanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
W przypadku gdy podatek jest pobierany przez płatnika od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych wpłacanie kwot podatku przez nabywcę tych paliw może być dokonywane na rachunek VAT płatnika przy użyciu komunikatu przelewu, o którym mowa w art. 108a ust. 3 ustawy o VAT. Wówczas komunikat przelewu różni się od komunikatu przelewu stosowanego przy zapłacie za nabyte towary lub usługi. Podatnik dokonując wpłaty na rachunek VAT płatnika w komunikacie przelewu w polu przeznaczonym na:
1) kwotę odpowiadającej całości lub części kwoty podatku wynikającej z faktury, która ma zostać zapłacona w mechanizmie podzielonej płatności, jak i polu przeznaczonym na kwotę odpowiadającej całości albo części wartości sprzedaży brutto wpisuje kwotę podatku, która ma zostać zapłacona w mechanizmie podzielonej płatności,
2) wskazanie numeru faktury podatnik wskazuje numer dokumentu związanego z płatnością wystawionego przez płatnika, o którym mowa w art. 17a,
3) NIP dostawcy lub usługodawcy podatnik wskazuje NIP płatnika, o którym mowa w art. 17a (zgodnie z art. 103a ustawy o VAT).
Powyższe potwierdza Ministerstwo Finansów w objaśnieniach podatkowych z dnia 29 czerwca 2018 r.
W związku z powyższym Czytelnik może dokonać zapłaty za nabyte paliwa silnikowe przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności, tj. kwotę podatku VAT zapłacić na rachunek VAT zarejestrowanego odbiorcy lub podmiotu prowadzącego skład podatkowy, który jest płatnikiem VAT od danego wewnątrzwspólnotowego nabycia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|