Rozliczenia w walucie obcej a split payment
Reguluję należności w walucie obcej. Czy mam prawo dokonać zapłaty w systemie podzielonej płatności? |
Praktyką jest, że polscy przedsiębiorcy bardzo często wystawiają faktury i regulują należności w walucie obcej. W obowiązujących przepisach prawnych dotyczących podatku VAT nie ma jakiegokolwiek zastrzeżenia świadczącego o obowiązku wystawiania przez polskich podatników faktur jedynie w walucie polskiej, czyli w złotych. Decydując się na fakturowanie transakcji w walucie obcej warto jednak zapoznać się ze szczegółowymi zasadami wystawania faktur, które określone zostały w art. 106b-106n ustawy o VAT. W art. 106e ust. 11 ustawy zastrzeżono, że kwoty podatku wykazuje się w złotych. Wystawiając więc fakturę w walucie obcej należy pamiętać, żeby kwota podatku wyrażona była również w złotych polskich.
W związku z tym powstała wątpliwość czy polscy podatnicy mają możliwość dokonywania płatności na rachunek sprzedawcy za nabyte towary czy usługi w innych walutach niż złoty polski.
Z art. 62a ust. 1, 2 i 5 Prawa bankowego wynika, że rachunek VAT jest prowadzony w walucie polskiej. Nie jest on otwierany do rachunku rozliczeniowego prowadzonego w innej walucie niż waluta polska, co w konsekwencji oznacza, że przelewy walutowe w ramach mechanizmu podzielonej płatności nie są możliwe.
Powyższe stanowisko potwierdzono również w udzielonej odpowiedzi z dnia 20 marca 2018 r. na zapytanie poselskie nr 20263, w której wyjaśniono m.in.: "(...) w założeniu przelewy walutowe w ramach MPP (mechanizmu podzielonej płatności - przypis red.) nie będą dostępne (podkreślenie redakcji). Wynika to z faktu, że dopuszczenie przelewów walutowych wiązałoby się dla banków z bardzo dużym nakładem środków na stworzenie oraz obsługę możliwości dokonywania takich przelewów, które w ogólnej ilości przelewów stanowią bardzo znikomą część. Koszt nakładów do korzyści byłby w tym przypadku niewspółmierny szczególnie, że to właśnie banki poniosą znaczną część kosztów wprowadzenia i funkcjonowania MPP. Dlatego zdecydowano się na rozwiązanie tańsze i prostsze. Przy rozpatrywaniu tego zagadnienia powinno się mieć również na uwadze, że polska waluta jest w pełni wymienialna, więc nie ma przeszkód, aby nabywca zapłacił dostawcy w złotówkach, które mogą być wymienione na dowolną walutę. (...)"
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|