JAK DOKONAĆ ZAPŁATY W SYSTEMIE SPLIT PAYMENT - CHECKLISTA
Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności, w praktyce prowadzi do licznych niejasności i problemów. Poniżej przedstawiamy tzw. checklistę ułatwiającą podatnikom VAT stosowanie mechanizmu podzielonej płatności.
√ Otrzymując fakturę z wykazanym podatkiem VAT zdecyduj czy chcesz dokonać płatności w systemie podzielonej płatności. Od 1 lipca 2018 r. banki/SKOK-i utworzyły automatycznie wszystkim przedsiębiorcom bezpłatny rachunek VAT do posiadanych w nich rachunków rozliczeniowych. Wyłącznie na Twój wniosek bank/SKOK może otworzyć więcej rachunków VAT.
√ Przed dokonaniem płatności za towar/usługę zweryfikuj przesłanki formalne, a więc sprawdź czy kontrahent jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT oraz czy jest zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym, w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej czy też widnieje w bazie REGON lub w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Możesz wykorzystać pomocnicze linki znajdujące się na stronie naszego Wydawnictwa, tj.:
- "Sprawdzenie statusu podmiotu VAT": https://ppuslugi.mf.gov.pl/_/,
- "Wykaz podmiotów VAT": https://www.mf.gov.pl/krajowa-administracja-skarbowa/dzialalnosc/wykaz-podmiotow-niezarejestrowanych-oraz-wykreslonych-i-przywroconych-do-rejestru-vat/,
- "Regon - wyszukiwarka podmiotów gospodarki narodowej": https://wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl/appBIR/index.aspx/,
- "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej": https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx/,
- "Krajowy Rejestr Sądowy": https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/,
- "Monitor Sądowy i Gospodarczy": https://ems.ms.gov.pl/msig/przegladaniemonitorow.
√ Decydując się na zapłatę należności w systemie podzielonej płatności wypełnij komunikat przelewu udostępniony przez bank lub SKOK, w którym wykaż:
1) kwotę odpowiadającą całości albo części kwoty VAT wynikającej z faktury, która ma zostać zapłacona w mechanizmie podzielonej płatności,
2) kwotę odpowiadającą całości albo części wartości sprzedaży brutto,
3) numer faktury, w związku z którą dokonywana jest płatność,
4) numer, za pomocą którego dostawca towaru lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.
Uwaga
Warunkiem skorzystania z mechanizmu podzielonej płatności jest otrzymanie faktury. W systemie split payment można zapłacić zarówno całość należności, jak i dowolną jej część (dotyczy to zarówno kwoty podatku VAT, jak i kwoty sprzedaży brutto). Nie masz możliwości dokonania płatności należności wynikającej z faktury bezpośrednio na rachunek VAT sprzedawcy.
√ W przypadku, gdy dokonasz już zapłaty zobowiązania na podstawie komunikatu przelewu, a na Twoim rachunku VAT:
znajduje się wystarczająca ilość środków pieniężnych | W celu realizacji przelewu bank w pierwszej kolejności obciąża kwotą VAT rachunek VAT nabywcy i tą kwotą uznaje jego rachunek rozliczeniowy zgodnie z komunikatem przelewu. Bank sprzedawcy otrzymuje środki pieniężne w kwocie brutto na rachunku rozliczeniowym, następnie automatycznie przelewa na jego rachunek VAT kwotę podatku VAT. Po pobraniu kwoty VAT z rachunku rozliczeniowego pozostaje na nim kwota netto. W przypadku kiedy podatnik posiada na rachunku VAT środki pieniężne wystarczające na zapłatę całej kwoty brutto wynikającej z faktury, a na rachunku bieżącym nie ma żadnych środków i zamierza zapłacić kontrahentowi całą należność z otrzymanej faktury, może w komunikacie przelewu w obu pozycjach (wartość brutto i kwota podatku) wpisać kwotę brutto wynikającą z faktury. Technicznie taki przelew zostanie zrealizowany w ten sposób, że cała kwota należności będzie przekazana z rachunku VAT podatnika na rachunek VAT dostawcy. Należy jednak pamiętać, że taki przelew nie jest w pełni zgodny z założeniami ustawodawcy w zakresie split payment, spowoduje bowiem, że u dostawcy również cała kwota należności wynikającej z faktury znajdzie się na jego rachunku VAT, co w znacznym stopniu ograniczy dostawcy możliwość swobodnego nią dysponowania. |
nie ma wystarczającej ilości środków pieniężnych | W przypadku posiadania środków na rachunku VAT w wysokości niewystarczającej na zapłatę kwoty odpowiadającej kwocie VAT wskazanej w komunikacie przelewu, w celu realizacji przelewu, bank obciąża rachunek VAT do wysokości salda na tym rachunku i uznaje tą kwotą rachunek rozliczeniowy nabywcy, na podstawie komunikatu przelewu. |
brak środków pieniężnych | W celu realizacji przelewu, bank obciąża wyłącznie rachunek rozliczeniowy nabywcy kwotą odpowiadającą wartości sprzedaży brutto wskazanej w komunikacie przelewu. W sytuacji, gdy na rachunku rozliczeniowym podatnika nie ma środków wystarczających na zapłatę kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży brutto wskazanej w komunikacie przelewu, bank nie zrealizuje przelewu. |
√ W przypadku wpłacenia na rachunek VAT dostawcy (usługodawcy) pomyłkowej kwoty - zbyt wysokiej nie masz możliwości otrzymania zwrotu pieniędzy z rachunku VAT. Możesz porozumieć się z dostawcą i odzyskać nadpłaconą kwotę VAT z jego rachunku rozliczeniowego. Jeżeli wpłacona kwota wynika z faktury, do której następnie będzie wystawiona korekta - wówczas można dokonać zwrotu tej kwoty z rachunku VAT.
√ Środki pieniężne zgromadzone na rachunku VAT stanowią Twoją własność, jednakże nie możesz nimi swobodnie dysponować. Możesz je wykorzystać do:
- uregulowania kwoty podatku VAT wynikającej z faktury zakupu towarów lub usług,
- zapłaty podatku VAT, dodatkowego zobowiązania w podatku VAT czy zapłaty odsetek za zwłokę w podatku VAT.
Możesz również złożyć do naczelnika urzędu skarbowego wniosek o dokonanie przelewu środków zgromadzonych na rachunku VAT, na rachunek bankowy prowadzony dla celów działalności gospodarczej. Przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT dokonywane jest za zgodą naczelnika urzędu skarbowego i wyłącznie na rachunek bankowy lub rachunek w SKOK, dla którego jest prowadzony rachunek VAT pod pewnymi warunkami określonymi w ustawie o VAT (art. 108b ustawy).
√ Jeśli zapłacisz zobowiązanie wynikające z otrzymanej faktury z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, to do wysokości kwoty odpowiadającej kwocie podatku wynikającej z otrzymanej faktury:
- nie będziesz ponosił odpowiedzialności solidarnej (o której mowa w art. 105a ww. ustawy) z podmiotem dokonującym dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT za jego zaległości podatkowe - dotyczy to m.in. dostawców: wyrobów stalowych, paliwa i oleju rzepakowego, dysków twardych i SSD, cyfrowych aparatów fotograficznych, tonerów i tuszy, folii typu stretch,
- naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celno-skarbowego nie zastosują przepisów dotyczących sankcji podatkowych za rozliczenie podatku skutkujące zaniżeniem zobowiązania podatkowego lub zawyżeniem podatku naliczonego nad należnym określonego do zwrotu lub do rozliczenia w następnych okresach rozliczeniowych; dotyczy to sankcji wynikających z ustawy o VAT w wysokości 30%, 20%, lub podwyższonej do wysokości 100%.
√ Zapłata podatku VAT w systemie split payment powoduje, iż:
- możesz być zabezpieczony przed obowiązkiem zapłaty podwyższonych odsetek za zwłokę,
- masz możliwość obniżenia kwoty zobowiązania podatkowego w podatku VAT, jeżeli dokonasz zapłaty całości zobowiązania jednorazowo z rachunku VAT przed terminem jego zapłaty (skonto),
- możesz uzyskać zwrot w przyspieszonym terminie, tj. 25 dni, licząc od dnia złożenia deklaracji bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków.
Uwaga
Zapłata w systemie split payment nie stanowi środka zabezpieczającego interesy podmiotu, który dokonuje oszustw w VAT lub posiada wiedzę, że dana transakcja służy oszustwu w VAT.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|