MPP W JEDNOSTKACH SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO
W dniu 29 czerwca 2018 r. Ministerstwo Finansów wydało objaśnienia podatkowe dotyczące zasad działania nowej formy rozliczeń, jaką jest mechanizm podzielonej płatności. Objaśnienia dotyczą również stosowania split payment w jednostkach samorządu terytorialnego.
Ustawodawca wprowadzając mechanizm podzielonej płatności nie określił specjalnych regulacji dla tych jednostek. Oznacza to, że do tej grupy podatników zastosowanie mają ogólne zasady stosowane w mechanizmie podzielonej płatności VAT. W związku z powyższym jednostki samorządu terytorialnego również posiadają rachunki VAT i mogą dobrowolnie dokonywać płatności za nabyte towary lub usługi z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.
Ze względu na wykonywanie czynności opodatkowanych podatkiem VAT i wystawianie faktur są one również podmiotami, wobec których ich kontrahenci (podatnicy VAT) mogą stosować mechanizm split payment.
Ministerstwo Finansów wyjaśniło, iż dysponowanie środkami zgromadzonymi na rachunku VAT odbywa się również na zasadach ogólnych, czyli uwolnienie środków zgromadzonych na rachunku VAT jest możliwe po uzyskaniu zgody naczelnika urzędu skarbowego. W tym zakresie czytamy:
"(...) Należy zauważyć, że w sytuacji, kiedy posiadaczem rachunku VAT będzie dana jednostka organizacyjna JST, wówczas w celu uwolnienia środków z tego rachunku VAT, wniosek do naczelnika urzędu skarbowego w tym zakresie składa JST (jako podatnik VAT). JST we wniosku wskazywać będzie wtedy numer rachunku VAT swojej jednostki organizacyjnej oraz numer rozliczeniowy, z którym powiązany jest ten rachunek VAT. (...)"
Gminy chcące korzystać z tej formy rozliczeń mają jednak wątpliwości czy w przypadku gdy do celów VAT podatnikiem jest jeden podmiot - gmina, dopuszczalne jest przekazywanie środków na zapłatę podatku z rachunku VAT jednostki organizacyjnej na rachunek VAT gminy.
W przedmiotowej sprawie na zapytanie naszego Wydawnictwa, Ministerstwo Finansów w dniu 10 sierpnia 2018 r. udzieliło następującej odpowiedzi: "(...) swobodne przekazywanie środków między rachunkami VAT tzw. »przekazanie własne« możliwe jest tylko w ramach rachunków VAT prowadzonych dla danego posiadacza w tym samym banku/SKOK. (...) w przypadku gdy gmina oraz jej jednostki organizacyjne są odrębnymi posiadaczami rachunku rozliczeniowego, a zatem i rachunku VAT, w rozumieniu przepisów prawa bankowego, nie jest możliwe swobodne przelewanie środków pomiędzy tymi rachunkami VAT. W celu uwolnienia środków z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy konieczne jest uzyskanie zgody naczelnika urzędu skarbowego. Z wnioskiem o wyrażenie zgody na przekazanie środków z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy danego posiadacza (danej jednostki organizacyjnej JST) występuje gmina (jako podatnik) (podkreślenie redakcji). We wniosku wskazuje numer rachunku VAT swojej jednostki czy zakładu oraz numer rachunku rozliczeniowego, z którym powiązany jest ten rachunek VAT. (...)"
Jednocześnie Ministerstwo Finansów wyjaśniło, iż nie ma przeszkód, aby gmina była posiadaczem rachunków bankowych, za pomocą których rozliczają się jednostki budżetowe. W takiej sytuacji możliwe byłoby przekazywanie środków pomiędzy rachunkami VAT gminy i jej jednostek budżetowych prowadzonych w tym samym banku (SKOK).
Gmina jest czynnym podatnikiem VAT. Jako jednostka samorządu terytorialnego dokonuje nabycia towarów i usług w ramach działalności niepodlegającej opodatkowaniu, zwolnionej oraz opodatkowanej. Czy w związku z powyższym gmina mechanizm podzielonej płatności może stosować wyłącznie do faktur zakupu potwierdzających czynności opodatkowane? |
Gmina nabywając towary i usługi może działać w charakterze podatnika VAT lub w charakterze organu władzy publicznej. Z objaśnień podatkowych Ministerstwa Finansów z dnia 29 czerwca 2018 r. wynika, iż mechanizm podzielonej płatności może być stosowany wyłącznie w odniesieniu do transakcji dokonywanych przez podatników VAT na rzecz innych podatników VAT. Generalnie split payment służy do realizacji zapłaty za fakturę, na której wykazano kwotę VAT. W objaśnieniach tych czytamy: "(…) MPP nie może być więc wykorzystywane do zapłaty za czynności lub zdarzenia pozostające poza zakresem VAT (np. zapłata odszkodowania), a także za świadczenia zwolnione z VAT, opodatkowane stawką 0% VAT lub objęte odwrotnym obciążeniem (…) W związku z tym MPP jest przeznaczony do rozliczeń transakcji opodatkowanych (…)"
W związku z powyższym gmina jako czynny podatnik VAT decydując się na zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności może dokonywać zapłaty za faktury z wykazanym podatkiem VAT.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|