Zwrot VAT w przyspieszonym terminie
W ustawie o VAT wprowadzono nowy rodzaj dokonania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, czyli zwrot na rachunek VAT. Podatnik korzystający z MPP może uzyskać zwrot w przyspieszonym terminie, tj. 25 dni, licząc od dnia złożenia deklaracji. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, iż 25-dniowy termin na dokonanie zwrotu jest terminem maksymalnym, który nie może być przedłużony przez naczelnika urzędu skarbowego.
Jednocześnie należy podkreślić, iż zwrot różnicy podatku na rachunek VAT nie jest uzależniony od tego, czy faktury, z których wynika wykazany podatek naliczony, zostały zapłacone z zastosowaniem MPP, czy też nie. Podatnik, który nie dokonuje płatności z zastosowaniem MPP w danym okresie rozliczeniowym ma prawo do wystąpienia o zwrot różnicy podatku na rachunek VAT. Ponadto podatnik nie może wystąpić w jednej deklaracji VAT o zwrot części nadwyżki na rachunek VAT i jednocześnie o zwrot pozostałej części na rachunek rozliczeniowy. Ministerstwo Finansów wskazuje, iż zwrot różnicy podatku może być dokonywany również na rachunki VAT prowadzone przez inne instytucje niż bank z siedzibą na terytorium kraju. Ważne, aby rachunek VAT prowadzony był w oparciu o przepisy polskiego prawa bankowego.
Brzmienie art. 87 ust. 6a ustawy o VAT nasunęło jednak wątpliwości, czy omawiany zwrot na rachunek VAT możliwy jest w sytuacji, gdy w danym okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 ustawy o VAT. W przypadku braku tych czynności podatnikowi - na mocy art. 87 ust. 5a ustawy o VAT - przysługuje, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia. Na pisemny wniosek podatnika urząd skarbowy dokonuje ww. zwrotu w terminie 60 dni, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe.
Zwrot w ww. terminie na rachunek bankowy dotyczy "zwrotu kwoty podatku naliczonego". Przepis art. 87 ust. 6a ustawy o VAT odnoszący się do zwrotu na rachunek VAT odnosi się natomiast do "zwrotu różnicy podatku, o której mowa w ust. 2". Wprost odczytując przepis, przy braku czynności opodatkowanych nie byłby możliwy zwrot na rachunek VAT.
W związku z tymi wątpliwościami, nasze Wydawnictwo zwróciło się do Ministerstwa Finansów z prośbą o wyjaśnienie tego problemu.
W odpowiedzi z dnia 21 listopada 2018 r. Ministerstwo Finansów wyjaśniło, iż zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek VAT w terminie 25 dni: "(...) jest dodatkową formą zwrotu i nie wprowadza zmian w dotychczas obowiązujących zasadach i terminach zwrotu wynikających z art. 87 ustawy o VAT.
Zatem zwrot podatku, w przypadku gdy podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 ustawy o VAT dokonywany jest na dotychczasowych zasadach (podkreślenie redakcji)".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|