Wydatki na zakup leków niezwiązanych z rodzajem niepełnosprawności
Czy ustalając wysokość kwoty odliczenia z tytułu wydatków na leki, muszę uwzględniać wyłącznie koszt tych leków, których zażywanie związane jest z moją niepełnosprawnością, czy także wydatki na inne leki zalecone przez lekarza specjalistę?
Prawo do ulgi rehabilitacyjnej wiąże się z nabyciem leków, które osoba niepełnosprawna musi zażywać stale lub czasowo, ale niekoniecznie z uwagi na jej niepełnosprawność.
Osoba niepełnosprawna, posiadająca odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności, może odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatki na zakup leków, jeżeli:
- nabyte produkty posiadają cechy leku,
- konieczność stałego lub czasowego stosowania tych leków wynika z zalecenia lekarza specjalisty.
Ustalając kwotę odliczenia z tego tytułu, nie można zatem automatycznie uwzględniać wydatku na zakup każdego leku. Nie ma jednak podstaw prawnych, by poniesiony wydatek oceniać przez pryzmat tego, czy jego poniesienie służy zaspokojeniu potrzeb wynikających z orzeczonej niepełnosprawności. W przypadku wydatków na leki ustawodawca nie wprowadził bowiem zastrzeżenia, że taki wydatek powinien być poniesiony "stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności". Tak więc uzasadnione jest stwierdzenie, że w ramach ulgi rehabilitacyjnej można uwzględniać także wydatki na leki niezwiązane ze schorzeniem, które było podstawą orzeczenia niepełnosprawności.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|