Możliwość odliczenia darowizny z poleceniem przekazanej fundacji
Przekazałam darowiznę dla fundacji, która realizuje m.in. działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Przy czym zastrzegłam, że pieniądze mają być wydatkowane na rehabilitację konkretnego niepełnosprawnego dziecka. Czy w takim przypadku mogę skorzystać z ulgi podatkowej?
Tak, przekazanie darowizny z poleceniem nie wyklucza prawa do jej odliczenia.
Odliczeniu od dochodu podlegają darowizny przekazane przez podatników na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2018 r. poz. 450 ze zm.). Wśród wskazanych tam celów społecznie użytecznych uznanych za mające charakter pożytku publicznego wymienione zostały m.in. działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Skorzystanie przez podatnika z prawa do odliczenia kwoty darowizny jest uwarunkowane tym, że taka darowizna zostanie przekazana na rzecz organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadzących działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, określonych w tej ustawie. Jeżeli zatem fundacja, o której mowa w pytaniu jest pozarządową organizacją, która nie działa w celu osiągnięcia zysku, lecz realizuje cele pożytku publicznego w zakresie działania na rzecz osób niepełnosprawnych, spełniony jest pierwszy z warunków skorzystania z odliczenia kwoty przekazanej darowizny.
W świetle art. 888 Kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Do zawarcia tej umowy niezbędne jest zgodne oświadczenie woli złożone przez strony umowy, tj. darczyńcę i obdarowanego. Przy czym dochodzi ona do skutku dopiero z chwilą przyjęcia darowizny przez obdarowanego. Do podstawowych cech umowy darowizny należy nieodpłatny charakter oraz przysporzenie innej osobie korzyści majątkowej kosztem swojego majątku.
Bezpłatność przysporzenia na mocy darowizny nie odbiera możliwości nałożenia na obdarowanego polecenia, czyli dodatkowego postanowienia w umowie, na mocy którego obdarowany obowiązany jest do oznaczonego działania lub zaniechania. Zawarcie polecenia w umowie darowizny nie zmienia charakteru ani rodzaju umowy, a także nie powoduje zmiany po stronie obdarowanego. Oznacza to, że polecenie zawarte w umowie darowizny nie ma wpływu na prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty przekazanej darowizny. Przy czym odliczenie to jest możliwe, jeżeli darowizna nie dotyczy dziecka darczyńcy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|