Odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na remont mieszkania rodzica niepełnosprawnego dziecka
Moja 16-letnia córka jest osobą niepełnosprawną, porusza się na wózku inwalidzkim i pozostaje na moim wyłącznym utrzymaniu. Czy wydatki na przeprowadzony remont domu, w którym wspólnie z nią mieszkam, mogę odliczyć w zeznaniu PIT-37 w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
Tak, ale odliczeniu podlegają tylko te wydatki, które są podyktowane potrzebami osoby niepełnosprawnej zamieszkującej w remontowanym lokalu.
W ramach ulgi rehabilitacyjnej nie można odliczyć każdego wydatku związanego z remontem lokalu (budynku), w którym osoba niepełnosprawna zamieszkuje. Muszą to być wydatki związane z przystosowaniem lokalu mieszkalnego do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Tym samym przeprowadzone prace powinny umożliwiać lub ułatwiać funkcjonowanie tej osoby w danym lokalu i być bezpośrednio związane z rodzajem jej niepełnosprawności.
Wskazaną możliwość daje podatnikom przepis art. 26 ust. 7a pkt 1 updof. Wynika z niego, że osoba niepełnosprawna lub podatnik mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną może odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Brzmienie tego przepisu wskazuje, że odliczenie to nie stanowi ulgi remontowej, w ramach której możliwe jest pomniejszanie dochodu o wszelkiego rodzaju wydatki na materiały i usługi budowlane związane z takim lokalem (budynkiem).
W słownikowym znaczeniu "adaptacja" oznacza przystosowanie czegoś do innego użytku, przeróbkę dla nadania czemuś jakiegoś charakteru. Tym samym adaptacja lokalu (budynku) mieszkalnego na potrzeby osoby niepełnosprawnej rozliczana w ramach ulgi rehabilitacyjnej powinna jej umożliwić lub ułatwić korzystanie z różnych urządzeń znajdujących się w mieszkaniu (budynku). Wydatek podlegający odliczeniu powinien bowiem przyczyniać się do zwiększenia funkcjonalności mieszkania (budynku) stosownie do potrzeb osoby niepełnosprawnej.
Przykładowo, za wydatki podlegające rozliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej dotyczącej osób poruszających się na wózkach inwalidzkich uznawane są wydatki ponoszone na: poszerzanie drzwi, likwidację progów, wyburzenie ścian działowych, montaż okien zamykanych z niskiego poziomu, położenie posadzek antypoślizgowych, montaż brodzika ze specjalnym siedziskiem dla osób niepełnosprawnych ruchowo, montaż zlewozmywaków, umywalek i sanitariatów umożliwiających swobodne podjechanie wózkiem czy wymianę pieca. Podatnik musi jednak pamiętać, że wydatek, który zamierza odliczyć w ramach omawianej ulgi, należy oceniać indywidualnie pod kątem istnienia związku przyczynowo-skutkowego między jego poniesieniem a orzeczoną niepełnosprawnością.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|