Sporządzenie załącznika PIT/O, gdy na jedno małoletnie dziecko podatnik nie dokonuje odliczenia
W roku podatkowym wykonywałem władzę rodzicielską wobec dwojga małoletnich dzieci. Przy czym starsze dziecko, z pierwszego małżeństwa, mieszka na stałe przy matce, z którą uzgodniliśmy, że ona odliczy całą kwotę ulgi. Wobec tego w PIT/O załączonym do zeznania wykazałem dane tego dziecka z zerową kwotą do odliczenia. Natomiast na drugie dziecko odliczyłem pełną kwotę ulgi. Czy prawidłowo sporządziłem załącznik do zeznania?
Tak, załącznik PIT/O został wypełniony prawidłowo.
Jak wynika z treści art. 27f ust. 1 updof, podatnik ma prawo skorzystać z ulgi na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym m.in. wykonywał władzę rodzicielską. W tym przypadku dla ustalenia prawa do ulgi nie jest istotna kwestia zamieszkiwania z dzieckiem, lecz faktyczne sprawowanie wobec niego władzy rodzicielskiej.
Ustalając kwotę odliczenia w ramach ulgi prorodzinnej, Czytelnik mógł zatem wziąć pod uwagę każde ze swoich małoletnich dzieci, w stosunku do których wykonywał władzę rodzicielską.
W sytuacji gdy w stosunku do danego małoletniego dziecka obojgu rodzicom przysługuje władza rodzicielska, i władza ta jest wykonywana przez oboje rodziców, to każdy z rodziców ma prawo do odliczenia, w granicach przysługującego na dziecko limitu. Zasadą jest bowiem, że odliczenie dotyczy obojga rodziców. Kwotę tę rodzice dziecka mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej. Dotyczy to zarówno rodziców pozostających w związku małżeńskim lub partnerskim, jak i rodziców rozwiedzionych czy będących w separacji.
Zakładając, że w opisanym przypadku warunek wykonywania władzy był spełniony przez oboje rodziców, musieli oni podzielić się kwotą ulgi na dziecko. W tym celu zawarli porozumienie, że matka dziecka (była żona Czytelnika) odliczy pełną kwotę ulgi na dziecko. Pomimo tego, że z tytułu ulgi na starsze dziecko Czytelnik nie mógł odliczyć żadnej kwoty, to zasadne było podanie przez niego w PIT/O również danych tego dziecka. W sytuacji bowiem gdy podatnik przynajmniej jeden dzień w roku podatkowym wykonuje władzę rodzicielską w stosunku do więcej niż jednego dziecka, to może skorzystać z omawianej ulgi niezależnie od wysokości dochodów, jakie uzyskał w roku podatkowym. Przy jednym dziecku, uwzględniając fakt, że podatnik pozostaje w związku małżeńskim, straciłby to prawo, gdyby dochody, o których mowa w art. 27f ust. 2a updof, uzyskane łącznie przez oboje małżonków, przekroczyły kwotę 112.000 zł.
Tym samym należy uznać, że opisany w pytaniu sposób wypełnienia załącznika PIT/O jest prawidłowy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|