Wykazanie w PIT zwrotu zagranicznego podatku
Czy podatnicy, którzy osiągali dochody za granicą i otrzymali zwrot zagranicznego podatku, kwotę tego podatku powinni rozliczyć w zeznaniu?
Zwrot podatku z zagranicy zapłaconego uprzednio od dochodu, przy którego rozliczeniu miała zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, jest neutralny podatkowo. Natomiast przy stosowaniu do dochodów zagranicznych metody proporcjonalnego odliczenia, podatnik musi oddać polskiemu fiskusowi tę część zwróconego podatku, którą wcześniej odjął od podatku.
Tryb postępowania podatników opodatkowanych według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, którzy odliczyli podatek zapłacony za granicą od podatku, w przypadku zwrotu tego podatku określa art. 45 ust. 3a updof. Stosownie do tego przepisu, w sytuacji gdy podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń m.in. od podatku, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.
Podatnicy, którzy przy rozliczaniu zagranicznych dochodów stosowali metodę proporcjonalnego odliczenia, po czym otrzymali zwrot podatku, muszą oddać go do polskiego urzędu skarbowego w takiej części, w jakiej podlegał on wcześniej odliczeniu.
Metoda proporcjonalnego odliczenia polega na tym, że dochody uzyskane za granicą podlegają opodatkowaniu w Polsce łącznie z dochodami krajowymi, z tym że podatek zapłacony za granicą jest zaliczany na poczet podatku należnego w Polsce do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie. Tym samym, jeżeli podatnicy po odliczeniu zagranicznego podatku otrzymają jego zwrot, stosownie do art. 45 ust. 3a updof będą musieli go rozliczyć w zeznaniach. Przy czym do polskiego podatku dolicza się tylko tę część otrzymanego zwrotu, która uprzednio pomniejszyła podatek za rok, kiedy podatnik rozliczał się z zagranicznych dochodów.
Metodę proporcjonalnego odliczenia stosuje się m.in. do zarobków uzyskanych w Belgii, Holandii, Rosji, Stanach Zjednoczonych.
Z kolei podatnicy rozliczający swoje dochody metodą wyłączenia z progresją nie doliczają zwrotów podatków z zagranicy w zeznaniach. Metoda wyłączenia z progresją zwalnia zagraniczne dochody z polskiego podatku. Trzeba je jednak uwzględnić przy obliczaniu stopy procentowej mającej zastosowanie do dochodów, które są opodatkowane w Polsce.
Metodę wyłączenia z progresją stosuje się m.in. do zarobków uzyskanych w Austrii, Chorwacji, Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Irlandii, Kanadzie, Niemczech, Słowacji, Szwecji, Ukrainie, Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej i we Włoszech.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|