Uzyskiwanie dochodu zagranicznego, do którego ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia
Polski rezydent podatkowy świadczy pracę najemną na rzecz przedsiębiorstwa, którego zarząd znajduje się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dochody z tytułu wykonywanej pracy są zwolnione z podatku dochodowego na podstawie przepisów wewnętrznych obowiązujących w ZEA. Czy w polskim zeznaniu podatkowym podatnik powinien ten dochód wykazać? Jeśli tak, to jaką metodę unikania podwójnego opodatkowania powinien zastosować?
Podatnik mający miejsce zamieszkania w Polsce, który osiągnął dochód w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ma obowiązek wykazać ten dochód w zeznaniu podatkowym. Do tego dochodu znajdzie zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1994 r. nr 81, poz. 373 ze zm.), z uwzględnieniem postanowień artykułów 19, 20 i 21 płace, uposażenia i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie osiąga z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim umawiającym się państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim państwie.
Z przepisu tego wynika, że wynagrodzenie osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce podlega opodatkowaniu w Polsce, chyba, że praca wykonywana jest na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich (zwanych dalej ZEA). W takim przypadku, dochód ten może być opodatkowany w ZEA. Z kolei z art. 3 ust. 1 updof wynika, że jeżeli dana osoba pracuje za granicą, ale ma miejsce zamieszkania w Polsce, to z tych dochodów musi rozliczyć się w Polsce.
W przypadku polskich rezydentów osiągających dochody tylko za granicą, obowiązek złożenia zeznania podatkowego zależy od metody zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu przyjętej w umowie zawartej przez Polskę z danym państwem.
Art. 24 ust. 1 lit. a umowy między Polską a ZEA przewiduje jako metodę eliminującą podwójne opodatkowanie, tzw. metodę proporcjonalnego odliczenia. Powołany przepis stanowi, że jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami powołanej umowy może być opodatkowany w ZEA, to Polska zezwoli na odliczenie od podatku od dochodu tej osoby kwoty równej podatkowi zapłaconemu w ZEA. Takie odliczenie nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która przypada na dochód osiągnięty w ZEA.
Na gruncie ustawy o PIT metoda proporcjonalnego odliczenia została uregulowana w art. 27 ust. 9. Stosuje się ją również w przypadku podatnika uzyskującego wyłącznie dochody ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, co wynika z art. 27 ust. 9a updof.
Warto dodać, że w omawianym przypadku podatnik będzie miał prawo skorzystać z ulgi abolicyjnej, gdyż do jego dochodu uzyskanego w ZEA, zgodnie z powołaną umową będzie miała zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia. Wobec tego podatnik dokona obliczenia podatku z uwzględnieniem postanowień art. 27 ust. 9 lub 9a updof, a następnie, od tak obliczonego podatku, odliczy ulgę abolicyjną.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|