Identyfikator podatkowy wykazywany w zeznaniu
Wypełniając zeznanie, podatnicy muszą wpisać do formularza swój identyfikator podatkowy, którym jest NIP albo numer PESEL.
Numer PESEL wpisują do zeznania osoby objęte rejestrem PESEL, które w 2018 r. spełniały łącznie następujące warunki:
- nie prowadziły działalności gospodarczej,
- nie były zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług,
- nie były płatnikami (zarówno składek na ubezpieczenia społeczne/ubezpieczenie zdrowotne, jak i podatku, np. z tytułu zatrudnienia pracownika).
Osoby, które nie spełniają chociaż jednego z tych warunków, obowiązane są wpisać NIP.
Przykład
Podatnik działalność gospodarczą zakończył w grudniu 2018 r. Obecnie jego identyfikatorem podatkowym jest PESEL. Z zamknięciem firmy zazwyczaj wiąże się zmiana statusu ewidencyjnego przedsiębiorcy - z podatnika, którego identyfikatorem podatkowym jest NIP, na identyfikowanego na podstawie numeru PESEL. Jednakże na wszystkich dokumentach dotyczących obowiązków podatkowych związanych z wykonywaniem działalności gospodarczej, składanych zarówno w okresie prowadzenia biznesu, jak i po jego likwidacji, trzeba podawać NIP. Dlatego też podatnik w PIT-36 za 2018 r. składanym w 2019 r. powinien podać NIP. Przykład Podatnik w 2018 r. prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz świadczył usługi na podstawie umowy zlecenia. Jego identyfikatorem podatkowym jest NIP z racji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W PIT-37 za 2018 r. składanym w związku z rozliczeniem dochodów z umowy zlecenia powinien więc podać NIP. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|