Ulga abolicyjna przy braku zapłaty podatku za granicą
Jestem obywatelem polskim i mam w Polsce miejsce zamieszkania. Od 2018 r. pracuję za granicą. Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania dochody zagraniczne będę musiał rozliczyć w Polsce metodą proporcjonalnego odliczenia. Czy będą mógł w zeznaniu podatkowym skorzystać z ulgi abolicyjnej, jeśli w państwie źródła nie płacę podatku od tych dochodów, zgodnie z przepisami prawa wewnętrznego?
W tym przypadku podatnik choć nie płaci podatku w państwie obcym, gdzie uzyskuje dochód, będzie mógł skorzystać z ulgi abolicyjnej przy rozliczaniu tych dochodów w Polsce.
Analiza art. 27g updof, który reguluje ulgę abolicyjną, prowadzi do wniosku, że korzystanie z tej ulgi nie jest uzależnione od faktycznej zapłaty podatku w obcym państwie od uzyskanych tam dochodów. Jednak określając mechanizm wyliczania kwoty ulgi abolicyjnej, ustawodawca odsyła m.in. do art. 27 ust. 9 updof. Przepis ten określa sposób rozliczania dochodów zagranicznych według metody proporcjonalnego odliczenia. Istotnym elementem tego rozliczenia jest pomniejszenie podatku dochodowego obliczonego zgodnie z przepisami polskimi o kwotę podatku (lub jego odpowiednią część) zapłaconego za granicą. W rezultacie pojawiają się wątpliwości, czy w sytuacji gdy za granicą obowiązek podatkowy nie wystąpił, podatnik rozliczając ten dochód w Polsce, ma prawo skorzystać z ulgi abolicyjnej. W rozstrzygnięciu tego problemu pomocne są wyjaśnienia udzielane przez organy podatkowe.
W szczególności należy przypomnieć stanowisko wyrażone przez Ministra Rozwoju i Finansów w interpretacji ogólnej z 31 października 2016 r., nr DD10.8201.1.2016.GOJ. Wynika z niej, że gdy zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania dochód polskiego rezydenta podatkowego uzyskany w drugim państwie może być opodatkowany w obu państwach, ale na mocy szczególnych rozwiązań prawa wewnętrznego drugie państwo zwalnia ten dochód z opodatkowania, to nie stoi to na przeszkodzie rozliczeniu takiego dochodu w Polsce zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia, wskazaną jako metoda uniknięcia podwójnego opodatkowania. W rezultacie polski rezydent podatkowy przy rozliczaniu zagranicznego dochodu w Polsce ma prawo do zastosowania ulgi abolicyjnej.
To rozstrzygnięcie odpowiada sytuacji podatnika opisanej w pytaniu, co prowadzi do wniosku, że chociaż nie zapłaci on podatku w państwie obcym, gdzie uzyskuje dochód, będzie mógł skorzystać z ulgi abolicyjnej przy rozliczaniu tych dochodów w Polsce.
Na koniec warto dodać, że organy podatkowe przyjmują, że ulga abolicyjna nie przysługuje, gdy polski rezydent podatkowy:
- osiąga dochody w państwie, z którym Polska nie ma podpisanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i od dochodów tych nie jest za granicą pobierany podatek (por. interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z 21 lutego 2017 r., nr DD7.8222.2.2016.GOJ), oraz
- nie płaci za granicą podatku od uzyskanego tam dochodu, gdyż zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochód ten podlega opodatkowaniu tylko w Polsce; uznają bowiem, że nie dochodzi wówczas do podwójnego opodatkowania dochodu, a metody unikania podwójnego opodatkowania nie mają tu zastosowania (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 lutego 2018 r., nr 0114-KDIP3-3.4011.550.2017.2.JK2).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|