Zawarcie w trakcie roku małżeństwa przez rodzica samotnie wychowującego dzieci
Podatniczka po rozwodzie samotnie wychowywała dzieci. Pod koniec 2018 r. wstąpiła w nowy związek małżeński, przy czym małżonek nie przysposobił jej dzieci. Czy za 2018 r. może rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dzieci?
Tak, pod warunkiem, że przez część roku spełniała przesłanki do uznania jej za osobę samotnie wychowującą dziecko.
W myśl art. 6 ust. 4 updof, rodzic, który w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci, w zeznaniu podatkowym może wyrazić wniosek o zastosowanie szczególnej formy opodatkowania. Polega ona na określeniu podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej, z uwzględnieniem art. 7 updof (dotyczącego doliczania dochodów dzieci małoletnich do dochodów rodziców). Należy przy tym podkreślić, że skorzystanie z tego sposobu opodatkowania jest możliwe pod warunkiem, że rodzic:
- jest m.in. osobą stanu wolnego (np. rozwódką - jak w przypadku podatniczki) oraz
- faktycznie samotnie wychowuje dzieci (czyli bez udziału drugiego rodzica).
Status osoby samotnie wychowującej dziecko może mieć tylko jeden z rodziców. Przy czym chodzi o rodzica, z którym dziecko zamieszkuje, pozostając pod jego stałą, codzienną opieką i który wykonuje wszystkie obowiązki, dzięki którym dziecko jest wychowywane w sposób zapewniający jego prawidłowy rozwój. Rodzic, który jedynie wypełnia ciążący na nim obowiązek alimentacyjny oraz bierze niewielki udział w innych aspektach wychowania, nie może być uznany za osobę samotnie wychowującą dziecko. Tak wynika z odpowiedzi Ministra Finansów z 4 kwietnia 2018 r., nr DD3.054.18.2018 na interpelację nr 20584.
Dla skorzystania z omawianego sposobu opodatkowania równie ważne jest, jakie dziecko wychowuje samotny rodzic. Preferencje podatkowe wiążą się bowiem z wychowywaniem dzieci małoletnich oraz dzieci pełnoletnich:
- do ukończenia 25 roku życia uczących się w szkołach, o których mowa m.in. w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym i nauce, jeżeli nie uzyskały w roku podatkowym dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b updof, w wysokości przekraczającej w 2018 r. kwotę 3.089 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej lub
- które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną - bez względu na ich wiek oraz wysokość rocznych dochodów.
Dodatkowo do rodzica ani dzieci nie mogą mieć w roku podatkowym zastosowania przepisy o podatku liniowym (tj. art. 30c updof), ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (z wyjątkiem regulujących opodatkowanie ryczałtem przychodów z prywatnego najmu), ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym lub ustawy z dnia 6 lipca 2016 r. o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.
Z uregulowań zawartych w ustawie o PIT wynika zatem, że pozostawanie osobą stanu wolnego przez cały rok podatkowy nie stanowi warunku do rozliczenia się przez rodzica na zasadach określonych w art. 6 ust. 4 updof. Fakt wstąpienia w nowy związek małżeński pod koniec roku generalnie nie stanowi przeszkody do rozliczenia się przez podatniczkę w sposób określony dla osób samotnie wychowujących dzieci. Trzeba jednak podkreślić, że skorzystanie z tego uprawnienia będzie możliwe, gdy choćby przez część roku spełniała ona warunki do uznania jej za osobę samotnie wychowującą dzieci. W analizowanym przypadku nie można wykluczyć, że prawo do takiego rozliczenia może zostać zakwestionowane, gdyby okazało się, że w wychowaniu dzieci podatniczce pomagał jej partner a późniejszy mąż.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|