Rozliczenie dochodów małoletniego dziecka
Złożenie zeznania podatkowego i rozliczenie w nim osiągniętych dochodów jest zasadniczo obowiązkiem wszystkich podatników (nie tylko będących osobami pełnoletnimi). Jednakże za dzieci małoletnie, tj. do ukończenia 18 roku życia, rozliczenia podatku od osiągniętych przez nie dochodów dokonują rodzice lub przedstawiciele prawni.
Obowiązek, o którym mowa, jest realizowany w dwojaki sposób:
- przez doliczenie dochodu dzieci do dochodów rodziców,
- przez złożenie zeznania podatkowego na imię dziecka.
Sposób rozliczenia dochodów małoletnich dzieci nie jest kwestią wyboru, lecz każdy z tych sposobów ma zastosowanie w ściśle określonych okolicznościach. Możliwa jest przy tym sytuacja, gdy w celu rozliczenia dochodów osiągniętych przez małoletnie dziecko w roku podatkowym, konieczne będzie zastosowanie obu sposobów rozliczenia tych dochodów.
Rodzice, którzy mają prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci, są obowiązani do swoich dochodów doliczyć te dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, które podlegają opodatkowaniu w Polsce, a które nie pochodzą:
- z pracy dzieci,
- ze stypendiów,
- z przedmiotów oddanych dzieciom do swobodnego użytku.
Rodzice, których dotyczy obowiązek doliczenia dochodów dzieci, muszą złożyć zeznanie na formularzu PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/M, w którym wykazuje się wysokość dochodów dzieci. Jeżeli rodzice pozostają w związku małżeńskim i podlegają odrębnemu opodatkowaniu, każdy z nich dolicza do swoich dochodów połowę dochodów małoletniego dziecka. Zasada ta nie ma zastosowania, jeżeli w odniesieniu do małżonków orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów.
Przykład
Małoletni syn w darowiźnie od dziadków otrzymał mieszkanie, które jest wynajmowane, a osiągany dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. Rodzice mają prawo do dysponowania dochodami syna z najmu. W tej sytuacji dochody uzyskane z najmu należy doliczyć do dochodów rodziców. |
Obowiązek rozliczenia dochodów małoletniego dziecka w odrębnym zeznaniu występuje zawsze, gdy dziecko osiągnie podlegające opodatkowaniu w Polsce dochody:
- z pracy (np. z umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych),
- ze stypendiów,
- z przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku.
Ponieważ małoletnie dziecko nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, zeznanie podatkowe na imię dziecka obowiązani są sporządzić, podpisać i złożyć w urzędzie skarbowym jego przedstawiciele prawni, np. rodzice, opiekunowie prawni.
Przedstawiciele prawni niebędący rodzicami biologicznymi lub adopcyjnymi małoletnich dzieci, bez względu na rodzaj uzyskanych przez nie dochodów, muszą rozliczyć te dochody w zeznaniu podatkowym złożonym w imieniu dzieci. Ten obowiązek dotyczy również rodziców, którzy nie mają prawa pobierać pożytków ze źródeł przychodów dzieci.
Przykład
Małoletnia córka w 2018 r. w czasie wakacji pracowała na podstawie umowy o dzieło i zarobiła 1.800 zł. Z tytułu tej umowy płatnik pobrał zaliczkę na podatek dochodowy. W tym przypadku dziecko uzyskało przychód z pracy, czyli jest samodzielnym podatnikiem podatku dochodowego. W celu jego rozliczenia rodzice muszą złożyć zeznanie podatkowe w imieniu małoletniego dziecka. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|