Rozliczenie przedsiębiorstwa w spadku
Z dniem 25 listopada 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz. U. poz. 1629), która umożliwia powołanie zarządu sukcesyjnego dla przedsiębiorstwa osoby fizycznej, na wypadek jej śmierci. Dzięki temu możliwe jest dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa zmarłego podatnika w czasie trwania sprawy spadkowej.
Przedsiębiorstwo w spadku, stanowiące jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, jest podatnikiem z tytułu dochodów (przychodów) osiąganych w okresie od otwarcia spadku do dnia wygaśnięcia:
- zarządu sukcesyjnego albo
- uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego, jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony i dokonano zgłoszenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1c ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2019 r. poz. 63 ze zm.).
W przypadku śmierci osoby fizycznej będącej wspólnikiem spółki cywilnej, jeżeli ustanowiono zarząd sukcesyjny, podatnikiem z tytułu udziału w tej spółce w okresie od otwarcia spadku do dnia wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego jest przedsiębiorstwo w spadku, które dla potrzeb ustawy traktowane jest jak wspólnik spółki cywilnej.
Urzędem skarbowym właściwym w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym przedsiębiorstwa w spadku jest urząd skarbowy właściwy w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym zmarłego przedsiębiorcy na dzień otwarcia spadku.
W zakresie sporządzenia zeznania rocznego przedsiębiorstwo w spadku, do którego mają zastosowanie przepisy ustawy o PIT może:
- rozliczyć stratę poniesioną i nieodliczoną przez zmarłego przedsiębiorcę (art. 9 ust. 3b updof),
- odliczyć od podstawy obliczenia podatku kwotę z tytułu ulgi na działalność badawczo-rozwojową przysługującej zmarłemu przedsiębiorcy, jeżeli ten nie zdążył jej rozliczyć (art. 26e ust. 10 updof),
- przejąć obowiązki związane z tzw. kredytem podatkowym, z którego skorzystał zmarły przedsiębiorca (art. 44 ust. 7l updof).
Przedsiębiorstwo w spadku, do którego ma zastosowanie:
- opodatkowane według skali podatkowej - składa zeznanie PIT-36S,
- podatek liniowy - składa zeznanie PIT-36LS.
Z kolei przedsiębiorstwo w spadku opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w zeznaniu rocznym PIT-28S może:
- odliczyć stratę poniesioną i nieodliczoną przez zmarłego przedsiębiorcę, ale nie może skorzystać z odliczeń od przychodu, o których mowa w art. 26 ust. 1 updof (art. 11 ust. 1 i 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym),
- do ryczałtu należnego od przedsiębiorstwa w spadku doliczyć kwoty związane z rozliczeniem tzw. kredytu podatkowego, z którego w ubiegłych latach podatkowych skorzystał zmarły przedsiębiorca (art. 21 ust. 15 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|