Likwidacja działalności gospodarczej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 103 (1560) z dnia 24.12.2018
Korekta deklaracji VAT po likwidacji działalności
Podatnik VAT (osoba fizyczna) do końca I kwartału 2017 r. składał deklaracje VAT. W ostatniej deklaracji wykazał nadwyżkę VAT jako kwotę do przeniesienia i następnie zaprzestał prowadzenia działalności oraz został wykreślny z rejestru podatników VAT. Czy może teraz złożyć korektę deklaracji VAT za I kwartał 2017 r. i wykazać kwotę 17.000 zł do zwrotu?
Możliwość korygowania deklaracji podatkowych przewiduje art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.), który prawo do korekty uprzednio złożonej deklaracji przyznaje podatnikom, płatnikom i inkasentom. Korekta deklaracji VAT-7K dokonywana po zakończeniu działalności generalnie nie różni się od standardowych korekt deklaracji. Będzie polegała na ponownym wypełnieniu druku deklaracji z zaznaczeniem, że jest to deklaracja korygująca. Ponadto podatnik ma prawo skorygować deklarację do czasu, gdy nie przedawni się zobowiązanie podatkowe, którego dotyczy ta deklaracja.
Należy jednak mieć na uwadze, że uprawnienie do korekty:
- ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą,
- przysługuje nadal po zakończeniu:
- kontroli podatkowej,
- postępowania podatkowego - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.
Prawo do korekty deklaracji przysługuje podatnikowi także w toku postępowania podatkowego, o którym mowa w art. 119 Ordynacji podatkowej, przed wydaniem decyzji w pierwszej instancji, w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o wyznaczeniu terminu do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego. Ponowne skorygowanie deklaracji po zakończeniu postępowania podatkowego nie wywołuje skutków prawnych w zakresie, w jakim wcześniej dokonana korekta przewidywała cofnięcie skutków unikania opodatkowania. Podatnik ma więc prawo do złożenia deklaracji korygującej, gdy przedmiotem korekty jest wyłącznie zmiana dyspozycji dotyczącej nadwyżki podatku naliczonego nad należnym - uprzednio wykazanej do przeniesienia do rozliczenia w następnym okresie rozliczeniowym i wskazania jej do zwrotu na rachunek bankowy.
Reasumując, jeżeli nie wystąpią przesłanki wskazane w Ordynacji podatkowej, wykluczające możliwość korekty deklaracji, wówczas podatnik, o którym mowa w pytaniu, ma prawo złożyć korektę deklaracji VAT-7K za I kwartał 2017 r., wskazując w niej kwotę nadwyżki VAT do zwrotu na rachunek bankowy.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|