Likwidacja działalności gospodarczej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 103 (1560) z dnia 24.12.2018
Wycena spisu z natury dla celów VAT
Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, w ramach której sprzedaję różnego rodzaju towary handlowe. Jestem czynnym podatnikiem VAT. Działalność tę zamierzam zlikwidować z końcem 2018 r. Na stanie posiadam towary, niektóre nawet 10-letnie. Według jakich cen powinienem je uwzględnić w spisie z natury dla celów VAT?
Czynny podatnik VAT likwidujący działalność gospodarczą, w tym m.in. podatnik będący osobą fizyczną, ma obowiązek sporządzenia spisu z natury towarów, tzw. remanentu likwidacyjnego. Spis z natury sporządza się na dzień zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych. Należy w nim ująć wszystkie towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy. Przy czym dotyczy to wyłącznie towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Towary te podlegają opodatkowaniu VAT. Kwestie te reguluje art. 14 ustawy o VAT.
Zatem, jeżeli Czytelnik posiada towary, przy nabyciu których przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT, powinien je uwzględnić w spisie z natury.
Informację o dokonanym spisie oraz o ustalonej na jego podstawie wartości i kwocie podatku należnego Czytelnik jest obowiązany dołączyć do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
Wątpliwości Czytelnika budzi sposób wyceny towarów ujmowanych w spisie z natury m.in. z uwagi na fakt, iż niektóre z nich są 10-letnie.
Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie, trzeba odwołać się do art. 29a ust. 2 ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że podstawą opodatkowania towarów objętych spisem z natury jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów.
Tak więc podstawę opodatkowania towarów objętych spisem z natury określa się "w momencie dokonania dostawy", czyli w momencie objęcia tych towarów spisem z natury. W praktyce przyjmuje się, że nie chodzi tu o cenę "historyczną", za jaką dany towar został kupiony, tylko o bieżącą cenę rynkową towaru, czyli cenę uwzględniającą zmianę jego wartości.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|