Likwidacja działalności gospodarczej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 103 (1560) z dnia 24.12.2018
Sprzedaż towarów po likwidacji firmy
Planuję likwidację działalności. Czy towary, które będą wykazane w spisie z natury, mogą zostać w dowolny sposób sprzedane po likwidacji? Czy sprzedaż ta będzie podlegała opodatkowaniu VAT?
W myśl art. 14 ust. 7 ustawy o VAT, dostawa towarów dokonywana m.in. przez osoby fizyczne, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu z VAT przez okres 12 miesięcy od zaprzestania wykonywania czynności podlejących opodatkowaniu. Warunkiem zwolnienia jest jednak rozliczenie podatku od towarów objętych spisem z natury.
Oznacza to, że w przypadku gdy osoba fizyczna po likwidacji działalności sprzeda pozostałe po likwidacji towary, ich sprzedaż korzystać będzie ze zwolnienia z VAT przez rok.
Brzmienie art. 14 ust. 7 ustawy o VAT budzi pewne wątpliwości. Po likwidacji działalności przez osobę fizyczną podmiot ten z chwilą jej likwidacji przestaje bowiem istnieć jako podatnik VAT. Oznacza to, że jeżeli wypełnił wszystkie ustawowe warunki związane z likwidacją, to w świetle prawa po jej likwidacji nie dotyczą go już żadne przepisy ustawy o VAT.
Sprzedawany majątek pozostały po likwidacji działalności osoby fizycznej jest jej majątkiem prywatnym. Zdaniem redakcji, nie ma uzasadnienia dla wprowadzenia ograniczenia czasowego w zakresie zwolnienia z VAT sprzedaży towarów objętych spisem z natury w sytuacji gdy podatek został rozliczony. Nawet późniejsza sprzedaż tych towarów nie będzie, co do zasady, rodziła obowiązku podatkowego w VAT.
Należy jednak wskazać, że odmienny pogląd przedstawił Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 7 września 2017 r., nr 0115-KDIT1-1.4012.397.2017.2.DM.
Zdaniem organu podatkowego dokonana w okresie 12 miesięcy od dnia zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych sprzedaż towarów objętych spisem z natury podlega opodatkowaniu, jednak korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 14 ust. 7 ustawy o VAT, pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury. Natomiast w sytuacji gdy dostawa tych towarów nie zostanie dokonana w terminie 12 miesięcy od momentu powstania obowiązku podatkowego, wówczas ich sprzedaż podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Organ podatkowy uzasadniał swoje stanowisko tym, że w sytuacji gdy osoba fizyczna dokonuje sprzedaży towarów po upływie 12 miesięcy od zakończenia wykonywania czynności opodatkowanych, które były wykorzystywane na cele prowadzonej działalności gospodarczej, niezasadne byłoby uznanie, że wskazane towary stanowią majątek osobisty. Sprzedaż tych towarów mieści się, zdaniem organu podatkowego, w dyspozycji art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. W transakcji ich sprzedaży podatnik wystąpi więc w charakterze podatnika podatku VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 6.03.2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. poz. 646 ze zm.)
Ustawa z dnia 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1577 ze zm.)
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.)
Ustawa z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym ... (Dz. U. z 2017 r. poz. 2157 ze zm.)
Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174)
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|