Opodatkowanie odsetek otrzymanych z tytułu opóźnienia w wypłacie odszkodowania wolnego od podatku
Otrzymane od ubezpieczyciela odsetki z tytułu opóźnienia w wypłacie odszkodowania wolnego od podatku, są przychodem podlegającym opodatkowaniu. |
Z uzasadnienia
"Istota sporu w rozpoznawanej sprawie sprowadza się do pytania: czy odsetki od odszkodowania i zadośćuczynienia zasądzone przez sąd powszechny od towarzystwa ubezpieczeń na rzecz Skarżącego, który wskutek wypadku drogowego doznał szkody, są zwolnione od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b u.p.d.o.f.
Sąd uważa (...), że organ prawidłowo ocenił, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 3b u.p.d.o.f. zwalnia z podatku jedynie tzw. »inne« odszkodowania i zadośćuczynienia wynikające z wyroków sądowych lub zawartych ugód sądowych. Nie zostały w nim wymienione »odsetki« za zwłokę. Odszkodowanie jest roszczeniem innym niż odsetki związane z opóźnieniem w jego wypłacie. Przyczyną wypłaty odszkodowania jest poniesienie szkody przez uprawnionego; natomiast źródłem obowiązku wypłaty odsetek jest niedotrzymanie terminu wypłaty np. odszkodowania czy zadośćuczynienia przez zobowiązanego. Te dwie instytucje prawne rozróżnił również ustawodawca w ustawie podatkowej - u.p.d.o.f., a organ podał w zaskarżonej interpretacji odpowiednie przykłady tego rozróżnienia - art. 21 ust. 1 pkt 52, 95, pkt 119, pkt 130, pkt 130a i pkt 130b u.p.d.o.f.
Prawidłowa i słuszna jest więc ocena organu, że ustawodawca, gdyby chciał zwolnić z opodatkowania odsetki, uczyniłby to wyraźnie, wymieniając je w rozważanym przepisie, tak jak uczynił to w innych jednostkach redakcyjnych art. 21 ust. 1 u.p.d.o.f. Skoro pkt 3b tego przepisu nie wymienia odsetek, zatem nie korzystają one automatycznie ze zwolnienia od podatku przewidzianego dla należności głównej, w związku z którą zostały wypłacone. Trzeba również wyraźnie wskazać, że gdyby wszystkie odsetki miały dzielić los należności głównej, to w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przyjęto by szczegółowych regulacji dotyczących m.in. odsetek od przychodów z działalności gospodarczej czy z tytułu spóźnionej wypłaty wynagrodzeń, które zaliczono wprost do tego samego źródła, co należność główna. (...)
Konsekwencją poglądu, że odsetki za zwłokę nie mieszczą się w przedmiocie zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3b u.p.d.o.f. jest przyjęcie, że odsetki te powinny być zaliczone do przychodów z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f.). Słuszny i logiczny jest więc wywód prawny organu w tym zakresie - mimo że odsetek nie wymieniono w zawartym w art. 20 ust. 1 u.p.d.o.f., katalogu przykładowych przychodów zaliczanych do tego źródła, to trzeba zauważyć, że jest to właśnie katalog otwarty".
(wyrok WSA we Wrocławiu z 2 sierpnia 2018 r., sygn. akt I SA/Wr 572/18 - orzeczenie nieprawomocne)
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|