Odpłatne zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa razem z przejętymi zobowiązaniami
Przychodem ze sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest cena określona w umowie sprzedaży powiększona o długi przejęte razem z tą zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. |
Z uzasadnienia
"Kwestią sporną jest, czy z uzasadniania interpretacji jednoznacznie wynika, że jeśli Spółka w cenie sprzedaży Działu Pras uwzględniła przejęte zobowiązania, przychód ze sprzedaży Działu Pras obejmuje cenę należną od nabywcy (należność od nabywcy - kwotę do zapłaty przez nabywcę, pomniejszoną o przejęte przez niego zobowiązania) oraz wartość przejętych zobowiązań.
Przychód podatkowy nie może ograniczyć się do kwoty uiszczanej przez nabywcę. Jak słusznie wskazano w uzasadnieniu interpretacji: pomniejszenie oszacowanej dla potrzeb transakcji sprzedaży wartości Działu Pras o wartość przejętych zobowiązań nie oznacza, że »cena określona w umowie«, która na podstawie art. 14 ust. 1 (ustawy o CIT - przyp. red.) stanowi przychód podatkowy, również może być o tę wartość zobowiązań pomniejszona. W świetle art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem z odpłatnego zbycia Dział Pras będzie cena wynikająca z umowy sprzedaży. Cena ta, co do zasady, powinna odpowiadać wartości rynkowej.
W przedmiotowej sprawie w cenie sprzedaży Działu Pras ujęta została wartość zobowiązań, co oznacza, że kwota do zapłaty przez nabywcę będzie pomniejszona o przejęte przez niego zobowiązania, które będzie następnie regulował z własnych środków. Pomniejszenie oszacowanej dla potrzeb transakcji sprzedaży wartości Działu Pras o wartość przejętych zobowiązań nie oznacza, że »cena określona w umowie«, która na podstawie art. 14 ust. 1 (ustawy o CIT - przyp. red.) stanowi przychód podatkowy, również może być o tę wartość zobowiązań pomniejszona. Ma rację organ, że zgodnie z opisanym stanem faktycznym będzie to jedynie skutek wzajemnych rozliczeń stron umowy sprzedaży działu Pras z jednoczesnym przejęciem długów. Ta sytuacja podatkowo nie może różnić się od sytuacji, w której Spółka najpierw zbyłaby Dział Pras (wykazując przychód w całej jego wartości), a następnie z otrzymanych środków sama spłaciłaby zobowiązania. Nie można więc zgodzić się ze stanowiskiem Skarżącej, że wartość zobowiązań przejętych przez nabywcę w związku z zakupem Działu Pras nie będzie powiększała przychodu z tytułu sprzedaży działu Pras.
W opisanym we wniosku stanie faktycznym przejęcie przez nabywcę (kupującego) zobowiązań (długów) Spółki funkcjonalnie związanych ze sprzedawanym Działem Pras nie ma charakteru nieodpłatnego, gdyż ma bezpośredni wpływ na wysokość »ceny«, czyli kwoty do zapłaty określonej przez strony transakcji.
Ta okoliczność wynika z opisu stanu faktycznego sporządzonego przez skarżącą. Strona podała, że ustalona cena Działu Pras powinna uwzględniać, że nabywca będzie zobowiązany do uregulowania przejmowanych przez siebie zobowiązań. Z uwagi na powyższe, cena Działu Pras określona w umowie uwzględniała przejście zobowiązań na nabywcę i została odpowiednio obniżona przez Wnioskodawcę o wartość tych zobowiązań.
Ma rację organ, że należy odnieść się do powołanych powyżej przepisów, w szczególności do art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym przychodem z odpłatnego zbycia Działu Pras będzie cena wynikająca z umowy sprzedaży. W przedmiotowej sprawie w cenie sprzedaży Działu Pras ujęta została wartość zobowiązań, co oznacza, że kwota do zapłaty przez nabywcę będzie pomniejszona o przejęte przez niego zobowiązania, które będzie następnie regulował z własnych środków.
W konsekwencji pomniejszenie oszacowanej dla potrzeb transakcji sprzedaży wartości Działu Pras o wartość przejętych zobowiązań nie oznacza, że »cena określona w umowie«, która na podstawie art. 14 ust. 1 (ustawy o CIT - przyp. red.) stanowi przychód podatkowy, również może być o tę wartość zobowiązań pomniejszona. Jest to bowiem jedynie skutek wzajemnych rozliczeń stron umowy sprzedaży Działu Pras z jednoczesnym przejęciem długów, który podatkowo nie może różnić się od sytuacji, w której Spółka najpierw zbyłaby Dział Pras (wykazując przychód w całej jego wartości), a następnie z otrzymanych środków sama spłaciłaby zobowiązania.
Reasumując, nie można więc zgodzić się ze stanowiskiem Skarżącej, że wartość zobowiązań przejętych przez Nabywcę (kupującego) w związku z zakupem Działu Pras nie będzie powiększała przychodu z tytułu sprzedaży Działu Pras. (...)
Z uzasadniania interpretacji jednoznacznie wynika, że jeśli Spółka w cenie sprzedaży Działu Pras uwzględniła przejęte zobowiązania, przychód ze sprzedaży Działu Pras obejmuje cenę należną od nabywcy (należność od nabywcy - kwotę do zapłaty przez nabywcę, pomniejszoną o przejęte przez niego zobowiązania) oraz wartość przejętych zobowiązań. Przychód podatkowy nie może ograniczyć się do kwoty uiszczanej przez nabywcę. Jak słusznie wskazano w uzasadnieniu interpretacji: pomniejszenie oszacowanej dla potrzeb transakcji sprzedaży wartości Działu Pras o wartość przejętych zobowiązań nie oznacza, że »cena określona w umowie«, która na podstawie art. 14 ust. 1 (ustawy o CIT - przyp. red.) stanowi przychód podatkowy, również może być o tę wartość zobowiązań pomniejszona".
(wyrok WSA w Bydgoszczy z 11 września 2018 r., sygn. akt I SA/Bd 470/18 - orzeczenie nieprawomocne)
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|