Prowadzenie "kilometrówki", gdy długoterminowa umowa najmu samochodu osobowego spełnia warunki umowy leasingu
Jeżeli umowa najmu długoterminowego zawarta jest na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji i jednocześnie suma ustalonych w umowie opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej pojazdu, to rozliczenie takiej umowy odbywa się na zasadach leasingu operacyjnego. Podatnik nie musi wówczas prowadzić "kilometrówki". |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 sierpnia 2018 r., nr 0111-KDIB2-3.4010.176.2018.2.PB.
Spółka zawarła umowę na długoterminowy najem samochodu osobowego. Umowa ta spełnia warunki do uznania jej za umowę leasingu operacyjnego.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy warunkiem zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, kosztów używania samochodu będącego przedmiotem wspomnianej umowy, jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu? Jej zdaniem, wszystkie koszty związane z wykorzystaniem samochodu będącego przedmiotem takiej umowy można ujmować bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów, bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.
Organ podatkowy przyznał rację spółce. Przypomniał przy tym, że wydatki związane z użytkowaniem samochodów osobowych na podstawie umowy leasingu mogą stanowić koszty uzyskania przychodów u leasingobiorcy bez ograniczenia wynikającego z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra pod warunkiem, że umowa ta spełnia przesłanki umożliwiające uznanie jej za "umowę leasingu", określone w art. 17a pkt 1 updop. Podatkową umową leasingu może być bowiem każda umowa (niezależnie od nazwy) posiadająca cechy określone w powołanym przepisie.
Z opisu sprawy wynika, że umowa najmu długoterminowego jaką zawarła spółka, spełnia warunki umowy leasingu, o której mowa w art. 17a pkt 1 updop. Niezależnie od nazwy tej umowy, tj. umowy najmu długoterminowego, jeżeli umowa została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, a jednocześnie suma ustalonych w umowie opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej pojazdu, rozliczenie takiej umowy odbywa się na zasadach leasingu operacyjnego. W konsekwencji wydatki ponoszone przez wnioskodawcę w postaci kosztów eksploatacyjnych, takich jak na przykład zakup paliwa, zakup oleju, opłaty za przejazdy autostradą, opłaty za parkowanie czy remont pojazdu mogą stanowić koszty uzyskania przychodów bez ograniczeń wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 51 updop.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|