Brak wydatków na eksploatację auta a prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu
Dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej używam prywatny samochód osobowy. Wydatki na jego eksploatację rozliczam poprzez "kilometrówkę". We wrześniu 2018 r. wykazałem w niej faktycznie przejechane w tym miesiącu kilometry. Jednocześnie w miesiącu tym nie poniosłem żadnych wydatków na eksploatację tego auta. Czy wartość wynikająca z pomnożenia liczby kilometrów przejechanych we wrześniu oraz stawki za 1 km przebiegu pojazdu zwiększyła mi limit "kilometrówki"?
Tak. Wartość "kilometrówki" za wrzesień zwiększyła limit "kilometrówki" narastająco.
Wydatki z tytułu używania dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, nie są kosztem w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. W celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, czyli tzw. kilometrówkę. Brak takiej ewidencji powoduje, że wydatki te nie mogą być kosztem uzyskania przychodów. Wynika to z art. 23 ust. 1 pkt 46 i ust. 5 updof.
Wspomniane wydatki rozlicza się narastająco. Oznacza to, że w każdym miesiącu porównuje się narastająco wartość poniesionych wydatków z obliczonym narastająco limitem wykazanym w ewidencji. Po porównaniu kwoty poniesionych wydatków i kwoty wynikającej z ewidencji przebiegu, od mniejszej z nich należy odjąć kwoty wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w poprzednich miesiącach, a różnicę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów danego miesiąca. W sytuacji, kiedy kwota wydatków jest mniejsza lub równa limitowi do kosztów uzyskania przychodów przyjmuje się wartość poniesionych wydatków. W przeciwnym wypadku - jeśli suma wydatków będzie wyższa od obliczonego limitu, wtedy nadwyżka ponad limit nie stanowi kosztu uzyskania przychodu w danym miesiącu i do rozliczenia przyjmuje się wartość limitu. W rezultacie więc wartość "kilometrówki" za wrzesień zwiększyła limit "kilometrówki" narastająco.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|