Rodzaje wydatków rozliczanych w ramach "kilometrówki"
Opłaty parkingowe ponoszone podczas podróży pracowników na terenie kraju i za granicą odbywanych samochodami nienależącymi do pracodawcy, należy rozliczać poprzez ewidencję przebiegu pojazdu. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 stycznia 2018 r., nr 0115-KDIT2-3.4010.333.2017.1.KP.
Spółka z o.o. dostarcza specjalistyczne usługi techniczne i inżynierskie. Świadczone są one przez pracowników w lokalizacjach wskazanych przez klientów. W tym celu pracownicy odbywają podróże na terenie kraju i za granicą, wykorzystując samochody nienależące do spółki. Wątpliwości spółki dotyczą możliwości zaliczenia w całości do kosztów uzyskania przychodów wydatków na opłaty parkingowe ponoszone w związku z tymi podróżami. Jej zdaniem, opłaty parkingowe w całości stanowią koszty uzyskania przychodów bez konieczności limitowania ich "kilometrówką". O potwierdzenie tego stanowiska spółka zwróciła się do organu podatkowego.
Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Zauważył przy tym, że przepisy ustawy o CIT ograniczają możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów całości wydatków:
- ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika w celu odbycia podróży służbowej (art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a updop),
- związanych z użytkowaniem dla potrzeb działalności gospodarczej samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika (art. 16 ust. 1 pkt 51 updop); ograniczenie to nie ma zastosowania do samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu, o której mowa w art. 17a pkt 1 updop.
Wspomniane ograniczenia wynikają z określenia przez ustawodawcę limitu wydatków wyznaczonego iloczynem liczby kilometrów przebiegu pojazdu i stawki za jeden kilometr. Przy czym przebieg pojazdu powinien być udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu.
Przepisy ustawy o CIT nie definiują pojęcia "wydatków z tytułu używania samochodów". Za konieczne uznał więc odwołanie się do języka potocznego. Według "Uniwersalnego słownika języka polskiego" pod redakcją S. Dubisza (Warszawa 2008, tom IV, s. 322-323), "używać" to "posługiwać się, stosować coś, korzystać, brać, przyjmować, robić z czegoś użytek, wykorzystywać". Przytoczona definicja wskazuje zatem na aspekt czynny, skutek w postaci posługiwania się czymś lub robienia z czegoś użytku, wynikający z posiadania czegoś lub brania czegoś w posiadanie. Nie odnosi się natomiast do przyczyn, podstaw uzyskania możliwości posługiwania się czymś, wykorzystywania czegoś.
Tym samym, wydatki związane z używaniem samochodu osobowego to wydatki na posługiwanie się tym samochodem, wykorzystywanie go. Oznacza to, że do kosztów z tytułu używania dla potrzeb działalności gospodarczej samochodu osobowego niestanowiącego składnika majątku podatnika zaliczane są wszelkiego rodzaju wydatki eksploatacyjne (koszty zakupu paliwa, oleju napędowego, gazu), jak również inne koszty wynikające z używania samochodu do celów podróży służbowej, jak np. opłaty za przejazd autostradami, mostami, opłaty parkingowe, opłaty za przeprawy promowe.
W rezultacie organ podatkowy uznał, że opłaty za parkingi wiążą się nierozerwalnie z używaniem samochodu. Są to więc wydatki dotyczące eksploatacji samochodu osobowego, co oznacza, że są one objęte limitem wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a i pkt 51 updop i nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych na zasadach ogólnych określonych w art. 15 ust. 1 updop.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|