Wykupienie z leasingu operacyjnego samochodu i niewprowadzenie go na stan środków trwałych w działalności gospodarczej
Wykupienie z leasingu operacyjnego samochodu i niewprowadzenie go na stan środków trwałych w działalności gospodarczej nie oznacza, że podatnik jest obowiązany wyłączyć z kosztów podatkowych opłaty leasingowe uwzględnione w tych kosztach podczas trwania umowy leasingu. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 lipca 2018 r., nr 0115-KDIT3.4011.266.2018.1.AK.
W październiku 2015 r. wnioskodawca w ramach działalności gospodarczej zawarł umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy. W styczniu 2018 r. nastąpiło zakończenie umowy leasingu, a wnioskodawca wykupił przedmiot leasingu. Postanowił jednak nie wykorzystywać go w prowadzonej działalności gospodarczej i w momencie wykupu przeznaczył go na cele osobiste. Poniesiona tytułem nabycia opłata nie została zaliczona do podatkowych kosztów uzyskania przychodów.
Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy po wykupie i przekazaniu samochodu na cele osobiste należało skorygować koszty uzyskania przychodów w zakresie zaliczanych do nich wcześniej opłat leasingowych (w trakcie trwania umowy leasingu)? Zdaniem wnioskodawcy, wspomniane koszty nie podlegają korekcie.
Organ podatkowy przyznał rację podatnikowi, który w uzasadnieniu swojego stanowiska przytoczył art. 23b ust. 1 updof, w myśl którego opłaty ustalone w umowie leasingu i ponoszone w trakcie obowiązywania umowy, tj. od momentu jej zawarcia do momentu rozwiązania, stanowią koszt uzyskania przychodów dla korzystającego. Przy czym podstawą zaliczenia opłat związanych z umową leasingu jest spełnienie przez tę umowę warunków określonych w art. 23b ust. 1 updof. Zdaniem wnioskodawcy, wykupienie samochodu po zakończeniu okresu umowy leasingu nie zmienia faktu, że zapłacone do czasu zakończenia umowy raty leasingowe stanowią koszty uzyskania przychodów. Będą one mogły stanowić koszt uzyskania przychodów, jeżeli spełniały warunek celowości wynikający z art. 22 ust. 1 updof i jeżeli między wydatkami, a przychodem z prowadzonej działalności gospodarczej zachodził związek tego typu, że poniesienie wydatków miało wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu bądź na funkcjonowanie czy zabezpieczenie źródła przychodu. Według wnioskodawcy, po zakończeniu leasingu i wykupie samochodu osobowego oraz przekazaniu go na cele osobiste, nie należy korygować zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów opłat leasingowych naliczonych w trakcie trwania umowy leasingu, tj. w czasie kiedy samochód ten służył prowadzonej działalności gospodarczej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|