Przekazanie do działalności gospodarczej samochodu nabytego prywatnie przez małżonków
Samochód zakupiony na potrzeby prywatne przez małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, może być przez jednego z nich wprowadzony do ewidencji środków trwałych w jego działalności gospodarczej i amortyzowany. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 kwietnia 2018 r., nr 0115-KDIT3.4011.66.2018.2.DB.
Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą. W maju 2017 r. za gotówkę wraz z małżonkiem zakupiła samochód osobowy o wartości 7.600 euro, co dokumentuje faktura wystawiona na oboje małżonków. Między małżonkami istnieje wspólność majątkowa.
Do organu podatkowego wnioskodawczyni zwróciła się z zapytaniem, czy w przyszłości może wprowadzić zakupiony samochód do działalności gospodarczej jako środek trwały i dokonywać odpisów amortyzacyjnych? Jej zdaniem, jest to możliwe.
Organ podatkowy stwierdził, że jeżeli samochód zakupiony przez wnioskodawczynię będzie spełniał wszystkie przesłanki zawarte w art. 22a ust. 1 updof, pozwalające uznać go za środek trwały wykorzystywany na potrzeby związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą, to będzie ona miała możliwość ujęcia samochodu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od jego wartości początkowej, pod warunkiem, że odpisy te dokonywane będą zgodnie z przepisami art. 22a-22n updof.
W rozpatrywanej sytuacji nie znajdzie zastosowania art. 22p updof, gdyż samochód osobowy był zakupiony przez wnioskodawczynię na cele prywatne, a dopiero później powzięła ona zamiar przekazania go na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. W związku z tym nie była zobowiązana do dokonania transakcji za pośrednictwem rachunku płatniczego.
Ponadto, fakt, iż cena nabycia samochodu osobowego nie przekroczyła kwoty 20.000 euro oznacza, że wnioskodawczyni będzie miała prawo dokonywania odpisów amortyzacyjnych od ustalonej wartości początkowej w pełnej wysokości.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|