Wydatki na wynajem samochodów przekazanych pracownikom do użytku prywatnego
Poniesione przez pracodawcę wydatki na wynajem samochodów osobowych, które będą wykorzystywane przez pracowników w celach prywatnych, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 stycznia 2018 r., nr 0115-KDIT2-3.4010.317.2017.2.AD.
Wnioskodawca planuje wprowadzenie w firmie programu motywacyjnego dla swoich pracowników, w ramach którego każdy chętny pracownik otrzymałby samochód do dyspozycji w celach prywatnych. W związku z programem planuje zawrzeć umowę ramową ze spółką zajmującą się wynajmem samochodów osobowych. Warunkiem uczestnictwa w programie będzie zatrudnienie u wnioskodawcy na umowę o pracę, pisemna zgoda pracownika na uczestnictwo w programie oraz zawarcie umowy najmu pojazdu pracownika z wynajmującym. Określony na warunkach preferencyjnych czynsz najmu dla pracownika będzie potrącany z jego pensji. Pozostałą kwotę czynszu opłaci wynajmującemu wnioskodawca.
Do organu podatkowego wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy płacona przez niego kwota czynszu może zostać zakwalifikowana jako koszt uzyskania przychodu? Jego zdaniem, kwota ta stanowi koszt uzyskania przychodu, gdyż jest to dodatkowe świadczenie pozapłacowe dla pracowników.
Organ podatkowy przypomniał, że koszty pracownicze obejmują swym zakresem wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, wartości pieniężne świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze pracowników, nagrody, premie i diety. Mogą również obejmować wszelkie inne wydatki ponoszone na rzecz pracowników pod warunkiem spełnienia przesłanek wynikających z art. 15 ust. 1 updop. Przepis ten stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.
W art. 16 ust. 1 pkt 57 updop ustawodawca określił, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 updof, świadczeń pieniężnych z tytułu praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie o praktykach absolwenckich, a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy. Jednocześnie w art. 15 ust. 4g updop zawarł zapis, że należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6 updof, oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57 updop.
Ostatecznie organ podatkowy stwierdził, że jeżeli wydatki będą spełniać warunki określone w art. 15 ust. 1 oraz w art. 15 ust. 4g w związku z art. 16 ust. 1 pkt 57 updop, to kwota czynszu opłacana przez wnioskodawcę za najem samochodu będzie mogła zostać zakwalifikowana jako koszt uzyskania przychodu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|