Amortyzacja samochodu wykorzystywanego wcześniej w innej działalności gospodarczej podatnika
Podatnik, który zamknął działalność gospodarczą i po nieco ponad roku otworzył nową działalność, może w nowo otwartej działalności amortyzować samochód, który był środkiem trwałym w poprzedniej działalności. Obowiązany jest jednak dokonywać odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuować metodę amortyzacji. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 stycznia 2018 r., nr 0111-KDIB1-1.4011.244.2017.1.MG.
Podatnik 7 stycznia 2014 r. wprowadził do działalności gospodarczej prywatny samochód i uznał go za środek trwały. Jego amortyzację rozpoczął od lutego 2014 r. metodą liniową. Samochód był amortyzowany do września 2016 r., tj. do momentu zamknięcia działalności gospodarczej, wycofania go z ewidencji środków trwałych i przekazania ponownie do użytkowania prywatnego. W dniu 24 listopada 2017 r. podatnik zarejestrował nową, jednoosobową działalność gospodarczą i 27 listopada 2017 r. ten sam samochód wprowadził do firmy jako środek trwały.
Do organu podatkowego podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy ponowna amortyzacja samochodu (z uwzględnieniem dotychczas dokonanych odpisów amortyzacyjnych) będzie zgodna z obowiązującymi przepisami ustawy o PIT? Zdaniem podatnika, taka amortyzacja jest właściwa.
Organ podatkowy stwierdził, że w przedstawionej przez podatnika sytuacji zachodzą przesłanki umożliwiające kontynuację amortyzacji samochodu osobowego w ponownie rozpoczętej przez niego działalności gospodarczej. Wskazuje na to art. 22h ust. 3 updof, który stanowi, że podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 lub 13 updof, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony, z uwzględnieniem art. 22i ust. 2-7 updof. Z powołanego art. 22g ust. 12 updof wynika, że w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi. Z kolei art. 22g ust. 13 pkt 1 updof stanowi, że przepis ust. 12 stosuje się odpowiednio w razie podjęcia działalności przez podmiot po przerwie trwającej nie dłużej niż 3 lata - jeżeli przed przerwą lub zmianą składniki majątku były wprowadzone do ewidencji (wykazu).
Oznacza to, że jeżeli podatnik w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nowo rozpoczętej działalności gospodarczej prawidłowo ujął wartość początkową samochodu osobowego, tj. w wysokości określonej w ewidencji prowadzonej przed przerwą działalności gospodarczej oraz uwzględnił dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, to ma prawo kontynuować metodę amortyzacji i naliczać odpisy amortyzacyjny według stosowanej uprzednio stawki amortyzacyjnej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|