Ustalenie wartości początkowej auta nabytego prywatnie i przekazanego do działalności gospodarczej
Jeżeli podatnik, który na prywatne potrzeby nabył samochód, posiada dokument potwierdzający zakup tego samochodu (fakturę, umowę kupna-sprzedaży), to przy wprowadzeniu tego auta na stan środków trwałych, nie może on jego wartości początkowej ustalić według cen rynkowych. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 września 2018 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.355.2018.1.KS1.
W 2017 r. podatnik jako osoba fizyczna kupił w USA uszkodzony samochód osobowy (zalany w trakcie huraganu). Nie planował jego wprowadzenia na stan środków trwałych, więc nie zbierał wszystkich paragonów i faktur dokumentujących wydatki na jego naprawę. Obecnie chciałby jednak samochód ten wprowadzić na stan środków trwałych.
Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy wartość początkową tego samochodu może ustalić według aktualnej średniej ceny sprzedaży podobnych samochodów? Według niego, taka wycena jest prawidłowa.
Z tym stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy. Uznał on, że w przypadku nabytego samochodu warunek stanu kompletnego i zdatnego do użytku osiągnięto dopiero po zakończeniu prac związanych z jego naprawą. Tym samym, wszystkie udokumentowane wydatki poniesione przez podatnika w związku z przystosowaniem samochodu do stanu umożliwiającego jego wykorzystanie na potrzeby działalności gospodarczej, są składnikami wartości początkowej, tj. zwiększają wartość początkową tego środka trwałego.
W rozpatrywanej sytuacji nie mamy do czynienia z sytuacją, w której ustalenie ceny nabycia środka trwałego nie jest możliwe, ponieważ podatnik posiada dokument potwierdzający jego zakup. Z tego powodu cena zakupu tego samochodu jest wartością znaną, co wyklucza możliwość zastosowania art. 22g ust. 8 updof. Przepis ten przewiduje, co prawda, możliwość ustalenia wartości początkowej zakupionego (odpłatnie nabytego) środka trwałego na podstawie wyceny dokonanej przez podatnika, ale tylko w przypadku, gdy nie można ustalić jego ceny nabycia. Tym samym wartość początkową nabytego przez podatnika samochodu stanowi cena jego zakupu powiększona o udokumentowane koszty związane z jego naprawą, naliczone do dnia przekazania samochodu do używania.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|