Forma i zasady prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu
W prowadzonej działalności gospodarczej zamierzam udostępniać pracownikom samochody osobowe do wykonywania przejazdów w celach służbowych. Ponieważ samochody te nie będą ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, będą prowadzone ewidencje przebiegu pojazdów. Czy można je prowadzić w formie elektronicznej? Czy opis trasy musi być szczegółowy?
Ewidencja przebiegu pojazdu może być prowadzona i przechowywana w formie dokumentu elektronicznego. Natomiast trasa przejazdu musi być opisana szczegółowo.
Gdy w działalności gospodarczej są wykorzystywane samochody osobowe nieujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z używaniem takich samochodów (z wyjątkiem samochodów w leasingu operacyjnym), uzależnione jest od prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu (art. 23 ust. 1 pkt 46 w związku z ust. 5 updof). Wspomniana ewidencja musi być prowadzona odrębnie dla każdego takiego samochodu osobowego przez osobę, która dany pojazd używa. Dodatkowo, gdy ewidencję prowadzi pracownik, podatnik (pracodawca) musi zatwierdzić ją na koniec miesiąca.
Ustawodawca nie zastrzegł konkretnej formy, w jakiej ewidencja przebiegu pojazdu powinna być prowadzona. Tym samym od podatnika zależy, czy w jego firmie dokument ten będzie sporządzany w wersji papierowej, czy w formie elektronicznej przy wykorzystaniu technik informatycznych. Natomiast ważne jest, by pod względem formalnym ewidencja spełniała wymogi określone w art. 23 ust. 7 updof.
Wśród danych wymagających zarejestrowania w ewidencji przebiegu pojazdu jest m.in. opis trasy. Przepisy nie precyzują jednak, z jaką szczegółowością należy opisać trasę przejazdu. Dominuje stanowisko, że nie jest wystarczające odnotowanie trasy jedynie poprzez wskazanie skąd i dokąd odbywał się przejazd. Opis trasy musi być dokładny i zawierać m.in. nazwy miejscowości, przez które miał miejsce przejazd w przypadku tras zamiejscowych, albo adresy miejsc (np. sklepów, urzędów), między którymi miał miejsce przejazd w ramach jazdy lokalnej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|