Prywatny samochód menedżera wykorzystywany przy świadczeniu usług na rzecz zatrudniającej go spółki
Spółka z o.o. zawarła kontrakt menedżerski z osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej. W kontrakcie przewidziano, że menedżerowi przysługuje zwrot kosztów używania do celów służbowych samochodu osobowego stanowiącego jego własność. Samochód będzie wykorzystywany w podróżach służbowych i jazdach lokalnych. Z tytułu odbywanych podróży menedżer będzie otrzymywał "kilometrówkę", a z tytułu jazd lokalnych ryczałt miesięczny w wysokości iloczynu 500 km i stawki za 1 km przebiegu pojazdu. Czy tak ustalone koszty będą w spółce kosztami uzyskania przychodów?
Przyjęty sposób rozliczania kosztów z tytułu używania przez menedżera prywatnego samochodu do celów służbowych nie pozwala na ich zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów.
Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 51 updop, nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, wydatków, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 1 pkt 30 updop, z tytułu kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. W celu ustalania faktycznego przebiegu pojazdu podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.
Przebieg pojazdu powinien być udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu, potwierdzonej przez podatnika na koniec każdego miesiąca. Ewidencja ta powinna zawierać co najmniej następujące dane: nazwisko, imię i adres zamieszkania osoby używającej pojazdu, numer rejestracyjny pojazdu i pojemność silnika, kolejny numer wpisu, datę i cel wyjazdu, opis trasy (skąd - dokąd), liczbę faktycznie przejechanych kilometrów, stawkę za jeden kilometr przebiegu, kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu oraz podpis podatnika (pracodawcy) i jego dane. W razie braku tej ewidencji, wydatki z tytułu używania samochodów nie stanowią kosztu uzyskania przychodów (art. 16 ust. 5 updop).
Jeżeli więc podatnik wykorzystuje dla potrzeb prowadzonej działalności samochód osobowy niestanowiący jego składnika majątku (w tym przypadku na potrzeby spółki wykorzystywany będzie samochód należący do jej menedżera), to do kosztów uzyskania przychodów ma prawo zaliczyć faktycznie ponoszone wydatki z tytułu używania tego samochodu. Przy czym są one limitowane, tzn. stanowią koszty uzyskania przychodów do wysokości tzw. kilometrówki.
Ustawodawca nie różnicuje zasad rozliczania tych wydatków w zależności od tego, czy pojazd jest wykorzystywany do odbywania nim podróży, czy jazd lokalnych. W każdym z tych przypadków kosztem są wydatki faktycznie poniesione (np. z tytułu zakupu paliwa, opłat parkingowych, płatnych autostrad) ograniczone iloczynem liczby przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu.
Tymczasem ze stanu faktycznego wynika, że z tytułu odbywanych podróży menedżer będzie otrzymywał kwotę "kilometrówki", a z tytułu jazd lokalnych ryczałt miesięczny. Tak skalkulowane koszty nie odzwierciedlają kosztów rzeczywistych, nie mogą więc obciążać kosztów uzyskania przychodów.
Proponowany sposób rozliczenia kosztów podatkowych - "kilometrówka" w przypadku podróży służbowych, ryczałt w przypadku jazd lokalnych - jest właściwy jedynie w przypadku wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika, do których nie zalicza się menedżer na kontrakcie (por. art. 16 ust. 1 pkt 30 updop).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|