Zakupu paliwa do prywatnego samochodu pracownika podczas podróży służbowej nie musi dokumentować faktura
Pracownik odbędzie podróż służbową swoim prywatnym samochodem. Czy w celu rozliczenia kosztów tej podróży powinien dostarczyć pracodawcy faktury za paliwo tankowane do tego samochodu?
Pracownik odbywający podróż służbową swoim prywatnym samochodem, w celu rozliczenia tej podróży nie musi dostarczyć pracodawcy faktur za paliwo tankowane do tego samochodu.
Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową (art. 775 § 1 Kodeksu pracy). Jedną z takich należności jest zwrot kosztów przejazdów.
Decyzję, jakim środkiem transportu pracownik odbędzie podróż służbową, podejmuje pracodawca. Przy czym na wniosek pracownika może on wyrazić zgodę na przejazd w podróży m.in. samochodem osobowym niebędącym własnością pracodawcy. Wynika to z § 3 ust. 1 i 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167).
Jeżeli pracownik odbędzie podróż służbową samochodem osobowym niebędącym własnością pracodawcy, np. swoim prywatnym samochodem, wówczas przysługuje mu zwrot kosztów używania tego samochodu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu, ustaloną przez pracodawcę, która nie może być wyższa niż określona w § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. nr 27, poz. 271 ze zm.).
Stawka za 1 km przebiegu pojazdu dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika:
- do 900 cm3 wynosi 0,5214 zł,
- powyżej 900 cm3 wynosi 0,8358 zł.
Generalnie do rozliczenia kosztów takiej podróży pracownik załącza dokumenty, w szczególności rachunki, faktury lub bilety, potwierdzające poszczególne wydatki (jeżeli przedstawienie dokumentu nie jest możliwe, pracownik składa pisemne oświadczenie o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania). Nie dotyczy to jednak diet oraz wydatków objętych ryczałtami. Należy jednak zauważyć, że przepisy prawa pracy nie zawierają dodatkowych regulacji w zakresie dokumentowania "kilometrówki". Zastosowanie zwrotu kosztów używania prywatnego samochodu pracownika w podróży służbowej w formie "kilometrówki" powoduje zatem, że nie ma potrzeby dostarczania pracodawcy faktur za paliwo tankowane do tego samochodu. Faktury te nie są bowiem przez niego uwzględniane przy rozliczaniu podróży służbowej pracownika.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|