Koszty naprawy i amortyzacja samochodu uszkodzonego w miesiącu oddaniu go do używania
Podatnik na potrzeby działalności gospodarczej kupił samochód osobowy, który po przeprowadzeniu koniecznych napraw oddał do użytku. W tym samym miesiącu samochód został uszkodzony w kolizji drogowej i wymaga naprawy. Czy w tej sytuacji można już dokonywać odpisów amortyzacyjnych, a koszty naprawy powypadkowej ująć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów?
W opisanym przypadku, pomimo że samochód uległ kolizji, podatnik ma prawo dokonywania odpisów amortyzacyjnych od jego wartości początkowej - od miesiąca następującego po miesiącu wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Z kolei koszty naprawy powypadkowej może zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.
Składnik majątku trwałego może być uznany za środek trwały w rozumieniu art. 22a ust. 1 updof, gdy spełnia określone w tym przepisie warunki, w szczególności gdy jest kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania. Oddanie środka trwałego do używania pozwala na rozpoczęcie dokonywania odpisów amortyzacyjnych począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym wprowadzono go do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Termin wpisu do ewidencji również został określony i jak wskazuje art. 22d ust. 2 w związku z art. 22n ust. 4 updof, powinien być dokonany nie później niż w miesiącu oddania środka trwałego do używania.
Odnosząc się zatem do problemu przedstawionego w pytaniu, należy stwierdzić, że skoro podatnik zakończył remont samochodu i oddał go do używania, to jeszcze w tym samym miesiącu powinien wprowadzić go do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Przy zachowaniu tych wymogów już od następnego miesiąca będzie mógł dokonywać odpisów amortyzacyjnych i zaliczać je do kosztów uzyskania przychodów. Nie stoi temu na przeszkodzie, że samochód został uszkodzony i wymaga naprawy powypadkowej. Czasowe wyłączenie samochodu z używania na potrzeby działalności, nie oznacza konieczności zaprzestania dokonywania odpisów amortyzacyjnych ani niemożności zaliczenia dokonanych w tym okresie odpisów amortyzacyjnych do kosztów podatkowych. Podatnik będzie mógł też ująć bezpośrednio do kosztów podatkowych koszty naprawy samochodu, pod warunkiem że w momencie kolizji był on objęty dobrowolnym ubezpieczeniem. To zastrzeżenie wynika z art. 23 ust. 1 pkt 48 updof.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|