Wpływ opłaty za dodatkowe badanie techniczne samochodu na jego wartość początkową
Spółka z o.o. zakupiła samochód ciężarowy, który będzie w firmie środkiem trwałym. Czy opłata poniesiona przed przekazaniem pojazdu do używania na dodatkowe badanie techniczne tego samochodu, które jest niezbędne do uzyskania zaświadczenia VAT-1 powinna powiększać jego wartość początkową?
Opłata poniesiona na wspomniane badanie techniczne samochodu nie powinna powiększać jego wartości początkowej.
Aby dany składnik majątku mógł zostać wprowadzony na stan środków trwałych, powinien m.in. stanowić własność lub współwłasność podatnika, być nabyty lub wytworzony we własnym zakresie oraz kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania (art. 16d ust. 2 updop). W podatku dochodowym przyjmuje się, że samochód spełnia kryterium kompletności i zdatności do użytku, czyli może być wykorzystywany w działalności gospodarczej, jeżeli jest zarejestrowany i tym samym dopuszczony do ruchu.
W myśl art. 16g ust. 3 updop, wartość początkowa odpłatnie nabytego środka trwałego obejmuje m.in. koszty związane z jego zakupem naliczone do dnia przekazania tego środka do używania. Przepis ten wymienia tylko przykładowe koszty zwiększające wartość początkową środka trwałego, co oznacza, że składają się na nią również inne wydatki. Do kosztów nabycia należy zaliczyć m.in. te, które były niezbędne, aby uznać środek trwały za kompletny i zdatny do użytku.
Pytanie dotyczy opłaty za wykonanie dodatkowego badania technicznego (VAT-1), która jest związana z obowiązkiem podatnika, który zamierza korzystać z prawa do odliczenia pełnej kwoty VAT. Przepisy ustawy o VAT nie określają wprost terminu wykonania tego badania.
W opisanym przypadku opłata została poniesiona przed przyjęciem pojazdu do używania. Nie ma to jednak znaczenia dla sposobu rozliczenia w kosztach podatkowych tej opłaty. Opłata ta nie będzie zwiększać wartości początkowej środka trwałego, ponieważ nie jest związana z zakupem pojazdu, lecz ze stwierdzeniem spełnienia przez pojazd warunków określonych w ustawie o VAT. Zatem przedmiotowa opłata będzie bezpośrednio rozliczana w kosztach podatkowych w dacie poniesienia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|