Uznanie za środek trwały samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej i dla celów prywatnych
Zakupiony na firmę samochód jest wykorzystywany głównie na potrzeby przedsiębiorstwa, ale niekiedy służy też celom prywatnym podatnika. Czy podatnik postąpił słusznie, uznając taki samochód za środek trwały?
Samochód, o którym mowa w pytaniu może być uznany za środek trwały.
Na podstawie art. 22a ust. 1 updof, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c updof, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
- budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
- maszyny, urządzenia i środki transportu,
- inne przedmioty
o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 updof, zwane środkami trwałymi.
Na tle tej definicji istniały wątpliwości, czy gdy dany składnik majątku, np. samochód, jest wykorzystywany nie tylko na potrzeby firmy, ale również do celów prywatnych, to może zostać uznany za środek trwały i w związku z tym podlegać amortyzacji? O wyjaśnienie tej kwestii zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów. W piśmie z 27 czerwca 2014 r., będącym odpowiedzią na zgłoszony przez nas problem, resort finansów wyjaśnił, że: "Jeżeli samochód osobowy spełnia definicję środka trwałego (art. 22a ustawy PIT, art. 16a ustawy CIT), czyli, m.in. wykorzystywany jest na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, podatnik wprowadza go do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz dokonuje odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej, niezależnie od tego w jakiej części (100% czy 50%) odliczył VAT przy zakupie samochodu. Przy czym, 50% kwoty podatku VAT wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika, która nie obniża podatku należnego, zwiększa wartość początkową tego samochodu".
Ponieważ Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 21 września 2017 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.157.2017.2.AG wskazał na brak możliwości zaliczenia do środków trwałych samochodu osobowego sporadycznie wykorzystywanego do celów prywatnych, ponownie wystąpiliśmy do Ministerstwa Finansów z prośbą o przedstawienie aktualnego stanowiska w tej sprawie.
W piśmie nadesłanym do nas 31 października 2017 r. poinformowano nas, że stanowisko Ministerstwa Finansów wyrażone w piśmie z 27 czerwca 2014 r. pozostaje aktualne. Tym samym samochód osobowy, który jest wykorzystywany w działalności gospodarczej oraz częściowo do celów prywatnych, może być uznany za środek trwały i podlegać amortyzacji.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|