Wydatki na naprawę samochodu używanego dla potrzeb firmowych i prywatnych
Firma posiada samochód będący środkiem trwałym, który jest wykorzystywany głównie na potrzeby przedsiębiorstwa, ale niekiedy służy też celom prywatnym. Czy koszt naprawy tego samochodu jest kosztem uzyskania przychodów?
Koszt naprawy takiego samochodu jest kosztem uzyskania przychodów.
Wydatki związane z używaniem samochodu osobowego na potrzeby firmy są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, o ile wypełniają definicję takich kosztów określoną w art. 22 ust. 1 updof. Na podstawie tego przepisu kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof. Do typowych wydatków związanych z używaniem samochodu należą koszty zakupu paliwa, ubezpieczenia, serwisowania czy też napraw. Poniesienie każdego z nich jest niezbędne, by pojazd mógł być eksploatowany, służyć firmie. Stąd wymienionym wydatkom nie można odmówić ich związku z działalnością przedsiębiorcy i uzyskiwanymi przez niego przychodami.
W rozpatrywanej sytuacji pojazd stanowi środek trwały, a wydatki dotyczą kosztów naprawy tego pojazdu.
Fakt, że samochód został uznany za środek trwały, ma w tym przypadku istotne znaczenie, gdyż oznacza to, że wydatki związane z eksploatacją tego pojazdu, w tym koszty jego naprawy nie są ograniczane tzw. kilometrówką. Dla zaliczenia kosztów naprawy do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości nie ma w tej sytuacji znaczenia, że samochód jest wykorzystywany również do celów prywatnych. Skoro samochód stanowi składnik firmowego majątku, to konsekwentnie wydatki mające na celu utrzymanie samochodu w stanie zdatnym do użytku, tj. m.in. wydatki na jego naprawę wykazują związek z prowadzoną działalnością i uzyskiwanymi przychodami. Stąd mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości.
Wyjątek stanowią koszty napraw powypadkowych. Przepis art. 23 ust. 1 pkt 48 updof przewiduje, że jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym, to straty powstałe w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz koszty ich remontów powypadkowych podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów. Oznacza to, że jeśli:
- naprawa jest naprawą powypadkową i
- samochód nie jest objęty ubezpieczeniem dobrowolnym,
to koszty takiej naprawy nie są kosztami podatkowymi.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|