Zakup paliwa do firmowego auta podczas przebywania przedsiębiorcy na zwolnieniu lekarskim
Przedsiębiorca będący podatnikiem PIT przebywał cały miesiąc na zwolnieniu lekarskim. W tym czasie były ponoszone wydatki na paliwo do samochodu - środka trwałego. Z samochodu tego korzystali pracownicy, wykonując swoje obowiązki służbowe. Czy w opisanym przypadku wydatki na paliwo można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Wydatki na paliwo mogą być kosztem, gdy przedsiębiorca zatrudnia pracowników i to oni, wykonując obowiązki służbowe, jeździli firmowym samochodem podczas choroby przedsiębiorcy.
Jak wynika z art. 22 ust. 1 updof, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof.
Ustawa o PIT nie wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych podczas przebywania przedsiębiorcy na zwolnieniu lekarskim. Jeżeli związek przyczynowo-skutkowy takich wydatków z osiąganymi przychodami lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów jest zachowany, to nie ma przeszkód, by wydatki te stanowiły koszt uzyskania przychodów.
Fakt, że przedsiębiorca przebywający na zwolnieniu lekarskim nie wykonuje żadnych czynności związanych z prowadzoną działalnością, nie w każdym przypadku oznacza brak możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na paliwo do firmowego samochodu. Samochodem takim mogą bowiem jeździć zatrudnieni przez przedsiębiorcę pracownicy w celu wykonywania swoich obowiązków służbowych. Wydatki na zakupione w takich okolicznościach paliwo stanowią koszty podatkowe.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|