Udokumentowanie paragonem zakupu paliwa za granicą
Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą, którą rozliczam w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów. W czasie wyjazdu służbowego zakupiłem za granicą paliwo do firmowego samochodu. Na tę okoliczność posiadam paragon ze stacji paliw. Czy wydatek na zakup paliwa udokumentowany paragonem mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Tak. Wydatek na zakup paliwa za granicą udokumentowany paragonem może stanowić podstawę zapisu w podatkowej księdze, jeżeli zawiera wszystkie niezbędne elementy wskazane w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Wydatki na zakup paliwa do firmowego samochodu mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i wpisane do podatkowej księgi, jeżeli zostały poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i są właściwie udokumentowane.
Wydatki poniesione za granicą na zakup paliwa mogą być dokumentowane paragonami lub dowodami kasowymi. Możliwość taką dopuszcza § 14 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2017 r. poz. 728 ze zm.). Przy czym paragon lub dowód kasowy dokumentujący zakup paliwa za granicą powinien zawierać następujące dane: datę zakupu, stempel lub inne oznaczenie jednostki wydającej paragon, ilość zakupionego paliwa, cenę jednostkową za litr paliwa, wartość zakupionego paliwa.
Ponadto na odwrocie takiego paragonu podatnik musi uzupełnić jego treść, wpisując swoje nazwisko lub nazwę zakładu, adres oraz rodzaj lub nazwę zakupionego paliwa.
Analogiczne zasady dokumentacji obowiązują w przypadku zakupu za granicą olejów.
Tym samym nie ma przeszkód, by podatnik w oparciu o posiadany paragon uzupełniony o wskazane informacje ujął w podatkowej księdze koszt zakupu paliwa za granicą.
Warto dodać, że koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Oznacza to, że do przeliczenia na złote kosztu zakupu paliwa za granicą podatnik powinien przyjąć kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia paragonu. Po przeliczeniu na złote wydatek na zakup paliwa należy ująć w podatkowej księdze, w dacie jego poniesienia, w kolumnie 13 "pozostałe wydatki".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|