Limit 20.000 euro a koszty zakupu i ubezpieczenia samochodu osobowego
Na potrzeby firmy kupiłem niebędący pojazdem elektrycznym samochód osobowy, którego cena nabycia nie przekracza równowartości 20.000 euro. Dla samochodu tego wykupiłem ubezpieczenie AC. Na polisie podana jest wartość samochodu przekraczająca tę kwotę. Czy powinienem stosować ograniczenie dotyczące zaliczania do kosztów podatkowych składek ubezpieczeniowych i odpisów amortyzacyjnych?
Odpisy amortyzacyjne podatnik może w całości zaliczać do kosztów podatkowych. Natomiast składkę AC powinien ująć w kosztach z uwzględnieniem limitu 20.000 euro.
Wartość samochodu przyjęta do celów ubezpieczenia może się różnić od jego wartości początkowej ustalonej na potrzeby naliczania odpisów amortyzacyjnych.
W razie nabycia samochodu osobowego (niebędącego pojazdem elektrycznym) o wartości powyżej 20.000 euro odpisy amortyzacyjne nie mogą być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Nie uważa się bowiem za koszt podatkowy odpisów z tytułu zużycia takiego samochodu, dokonywanych według zasad określonych w art. 22a-22o updof, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20.000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez NBP z dnia przekazania samochodu do używania (art. 23 ust. 1 pkt 4 lit. b updof).
W celu ustalenia odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu, do przeliczenia równowartości 20.000 euro przyjmuje się wartość początkową samochodu, za którą w razie jego odpłatnego nabycia uważa się cenę nabycia. Z pytania wynika, że wartość początkowa samochodu osobowego nie przekracza równowartości 20.000 euro, zatem podatnik może odpisy amortyzacyjne w całości zaliczać do kosztów podatkowych.
Ustawodawca wprowadził także ograniczenie w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów m.in. składek AC, które są kosztem uzyskania przychodu do wysokości limitu określonego w art. 23 ust. 1 pkt 47 updof. Przepis ten stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. Zatem w tym przypadku równowartość w złotych 20.000 euro należy porównać z wartością samochodu wynikającą z polisy, przyjętą dla celów ubezpieczeniowych. Biorąc pod uwagę fakt, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu wartość samochodu wskazana w polisie przekracza wspomniany limit, części składki AC podatnik nie będzie mógł zaliczyć do kosztów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|