Podatek od czynności cywilnoprawnych opłacony od transakcji zakupu środka trwałego
Przedsiębiorca (podatnik PIT) nabył od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej samochód osobowy, który w tym samym dniu przekazał do używania. W umowie sprzedaży postanowiono, że podatek od czynności cywilnoprawnych zapłaci nabywca. Przedsiębiorca zapłacił go po oddaniu pojazdu do używania. Czy podatek ten może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów?
Ustawa o PIT w art. 23 ust. 1 stanowiącym katalog wydatków nieuznawanych za koszty podatkowe nie wymienia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jednak w analizowanej sytuacji PCC od zakupu środka trwałego powinien zwiększyć wartość początkową środka trwałego i być rozliczany poprzez amortyzację.
Kwestie dotyczące PCC zostały uregulowane w ustawie z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1150). Zgodnie z tym aktem obowiązek podatkowy powstaje m.in. z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a więc z chwilą sprzedaży auta. Kupujący ma od tego czasu 14 dni na uiszczenie tego podatku. Ponadto w tym samym terminie nabywca powinien złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym formularz PCC-3 (a gdy nabywców jest kilku - wraz z załącznikiem PCC-3/A).
Podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych w przypadku zakupionego środka trwałego stanowi jego wartość początkowa wyznaczona przez cenę nabycia. Na cenę tę, poza kwotą zapłaconą zbywcy, składają się również koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji (art. 22g ust. 3 updof).
PCC uiszczony w związku ze sporządzeniem umowy kupna-sprzedaży samochodu stanowi koszt bezpośrednio związany z zakupem środka trwałego. Ponieważ obowiązek zapłaty PCC był już określony w dniu zawarcia umowy sprzedaży, to podatek ten zwiększy wartość początkową środka trwałego, pomimo że został uiszczony po przekazaniu go do używania. Zatem PCC opłacony od transakcji zakupu samochodu osobowego będzie zwiększał wartość początkową środka trwałego, od której podatnik będzie naliczał odpisy amortyzacyjne.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|