Podatnicy PIT do przeliczenia 20.000 euro na złote stosują kurs sprzedaży NBP obowiązujący w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia
Zawarłem umowę ubezpieczenia auto casco firmowego samochodu osobowego. Czy do przeliczenia równowartości 20.000 euro właściwy jest kurs sprzedaży euro z dnia ogłoszenia tabeli czy z dnia, w którym kurs ten zaczął obowiązywać?
Podatnicy PIT do przeliczenia 20.000 euro na złote stosują kurs sprzedaży obowiązujący w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia samochodu, a nie kurs z tabeli ogłoszonej w dniu zawarcia umowy.
Przy ustalaniu kwoty składki auto casco (AC) podlegającej zaliczeniu do kosztów podatkowych, podatnik PIT obowiązany jest stosować ograniczenie wynikające z art. 23 ust. 1 pkt 47 updof. Z przepisu tego wynika, że do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. Warto zauważyć, że dla podatników CIT analogiczne ograniczenie wynika z art. 16 ust. 1 pkt 49 updop. Przy czym oni równowartość 20.000 euro przeliczają na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia.
Nie uważa się zatem za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. Równowartość 20.000 euro należy przeliczyć na złote według kursu:
- sprzedaży euro - w przypadku podatników PIT,
- średniego euro - w przypadku podatników CIT,
ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia.
Tabele kursów średnich ogłaszane danego dnia obowiązują od dnia ich ogłoszenia. Z kolei tabele kursów sprzedaży ogłaszane danego dnia, generalnie, obowiązują od dnia następnego po ich ogłoszeniu. Tak wynika z informacji zamieszczonej przy tabelach kursów sprzedaży (tabele C) z poszczególnych dni, publikowanych przez NBP na stronie internetowej www.nbp.pl. Przykładowo, tabela nr 183/C/NBP/2018 z dnia 2018-09-19 obowiązuje od dnia 2018-09-20. W konsekwencji powstaje wątpliwość, czy przez kurs sprzedaży euro z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia należy rozumieć kurs z tabeli ogłoszonej w dniu zawarcia umowy czy też kurs obowiązujący tego dnia.
Kwestię tę wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie naszego Wydawnictwa, którą otrzymaliśmy 18 maja 2011 r. W odpowiedzi tej czytamy: "(...) uprzejmie informujemy, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy (...) o podatku dochodowym od osób fizycznych (...), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. Na podstawie powołanego przepisu kwota składek na ubezpieczenie samochodu osobowego zaliczana do kosztów uzyskania przychodów jest limitowana kwotą 20.000 euro. Kwota ta przeliczana jest na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia. W sytuacji, w której umowa ubezpieczenia zawarta została np. dnia 6 maja 2011 r., oznacza to, że należy przyjąć kurs sprzedaży euro obowiązujący w tym dniu".
Tak więc podatnik PIT ustalając równowartość 20.000 euro, obowiązany jest stosować kurs sprzedaży euro obowiązujący w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia, a nie z dnia ogłoszenia tabeli kursów walut.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|