Miejsce opodatkowania transportu towarów
Zasadniczo usługa wykonywana na rzecz podatnika opodatkowana jest w miejscu siedziby usługobiorcy, lub też - jeśli wykonywana jest dla stałego miejsca prowadzenia działalności - w stałym miejscu prowadzenia działalności (art. 28b ustawy o VAT). Wyjątkiem są sytuacje, w których:
- nabywca jest polskim podatnikiem VAT, natomiast usługa w całości wykonywana jest poza terytorium Unii Europejskiej - wówczas przyjmuje się, że miejscem świadczenia jest terytorium znajdujące się poza Unią (art. 28f ust. 1a pkt 1 ustawy);
- usługa transportu towarów jest wykonywana na rzecz podatnika z kraju trzeciego (spoza UE), ale transport w całości jest wykonywany na terytorium kraju - wtedy przyjmuje się, iż miejscem świadczenia jest terytorium kraju (art. 28f ust. 1a pkt 2 ustawy).
Transport towarów wykonywany na rzecz niepodatnika (bez względu na to, gdzie znajduje się miejsce zamieszkania nabywcy), opodatkowany jest zgodnie z art. 28f ust. 2 ustawy o VAT, tj. w miejscu, w którym odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Nie dotyczy to sytuacji, w których:
- transport towarów rozpoczynający się i kończący na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, wykonywany na rzecz niepodatnika jest opodatkowany w miejscu rozpoczęcia transportu towarów (art. 28f ust. 3 ustawy);
- w przypadku świadczenia, na rzecz podmiotów niebędących podatnikami w rozumieniu art. 28a ustawy, usług międzynarodowego transportu towarów środkami transportu morskiego lub lotniczego - miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju (§ 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie miejsca świadczenia...).
W jaki sposób opodatkowane będą usługi transportu towarów z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski?
W sytuacji gdy usługa transportu towarów jest wykonywana na rzecz podatnika, wówczas zastosowanie znajduje zasada ogólna dla miejsca świadczenia usług. Oznacza to, iż miejsce świadczenia wyznaczone jest przez siedzibę usługobiorcy, lub też - jeśli usługa ta wykonywana jest dla stałego miejsca prowadzenia działalności - przez to stałe miejsce prowadzenia działalności (art. 28b ustawy o VAT). Istnieją wyjątki od tej zasady, ale w omawianym przypadku nie znajdują one zastosowania.
Zatem transport towarów, o którym mowa w pytaniu, należy opodatkować w kraju - jeżeli usługobiorcą będzie polski podatnik lub usługi te nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce - jeśli nabywcą będzie zagraniczna firma. W Polsce usługi transportu towarów opodatkowane są zasadniczo stawką VAT 23%.
Sposób opodatkowania wykonywanych przez Czytelnika usług transportu towarów uzależniony jest od tego, kto będzie ich nabywcą.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|