Dostawa wielostronna z udziałem dwóch polskich podmiotów
Sprzedaję swoje towary niemieckiej firmie. W jaki sposób opodatkować taką dostawę, jeśli zamówiony towar kupuję od polskiego producenta, któremu zlecę wywiezienie go do Niemiec? Czy sposób opodatkowania będzie inny, jeśli wynajmę przewoźnika, który dokona wywozu tych towarów do niemieckiego nabywcy?
W przypadku gdy towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, wysyłka lub transport przyporządkowane są dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że z warunków dostawy wynika, że wysyłkę lub transport należy przyporządkować jego dostawie. Sytuacja taka ma miejsce wtedy, gdy towar wysyła lub transportuje jeden z pośredników uczestniczących w transakcji. Wówczas zgodnie z art. 22 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT dostawę, która poprzedza wysyłkę lub transport uznaje się za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów. Dostawa następująca po wysyłce lub transporcie towarów dokonywana przez pośrednika na rzecz ostatniego uczestnika jest uznana za dokonaną w miejscu, gdzie zakończono wysyłkę lub transport towarów (art. 22 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT).
Jeśli za organizację transportu będzie odpowiadał Czytelnik lub polski producent towarów, to pierwsza dostawa pomiędzy tymi podmiotami uważana będzie za dostawę ruchomą. Bez znaczenia pozostanie, czy producent będzie wywoził towary własnym transportem, czy zrobi to wynajęty przewoźnik. Miejscem opodatkowania tej transakcji będzie terytorium Polski, czyli miejsce gdzie znajdują się towary w momencie rozpoczęcia ich transportu.
Jeśli Czytelnik nie dokonał rejestracji w innym niż Polska państwie członkowskim, nie można uznać, że jest to WDT po stronie pierwszego uczestnika łańcucha dostaw. W takiej sytuacji, dostawę należy opodatkować w Polsce, jako dostawę krajową z zastosowaniem właściwej stawki VAT dla danego towaru.
Druga transakcja pomiędzy polskim pośrednikiem a niemieckim nabywcą będzie uznawana za nieruchomą i będzie opodatkowana w miejscu zakończenia transportu towarów - czyli w Niemczech, jako transakcja krajowa. W przypadku gdy polska firma nie będzie zarejestrowana w Niemczech dla potrzeb podatku VAT, transakcję powinien rozliczyć niemiecki nabywca.
W analizowanym przypadku, bez względu na to czy wywozu towarów dokona ich producent, czy wynajęty przewoźnik, pierwsza dostawa opodatkowana będzie w Polsce jako ruchoma, natomiast druga - w Niemczech jako nieruchoma. Jeśli Czytelnik nie będzie zarejestrowany dla potrzeb podatku VAT w innym państwie niż Polska, to obie transakcje będą opodatkowane jako krajowe, przy czym pierwsza w Polsce (przez producenta), natomiast druga w Niemczech (przez niemieckiego nabywcę).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|